Близо 200 държави договориха план за действие срещу глобалното затопляне

 

Светът каза „да” на историческо споразумение за борба с промените в климата. След 2 седмици преговори, близо 200 държави договориха план за действие срещу глобалното затопляне. За първи път всички страни се съгласиха да намалят въглеродните емисии. 

 

Прегръдки на сцената, ръкопляскане от делегатите. Така завърши Парижката конференция за климата, която беше определена от домакина Франция, като безспорен успех.

 

„12-ти декември 2015а година ще бъде запомнена като велика дата за Земята. В Париж е имало много революции през вековете. Но най-красивата и мирна революция беше направена днес. Революцията за промените в климата”, заяви френският президент Франсоа Оланд.

 

Споразумението е компромис между исканията на богатите държави и развиващите се страни. То включва 4 основни цели: максимално бързо да се осъществи реално намаляване на емисиите на парникови газове, да се ограничи повишението на глобалната температура до по-малко от 2 градуса спрямо прединдустриалните нива, 100 милиарда долара годишно да бъдат давани на развиващите се страни за борба с глобалното затопляне в следващите 5 години и на всеки 5 години да се прави проверка на постигнатото.

 

„Обединихме се около едно важно споразумение, от което света имаше нужда. Показахме, че всичко е възможно, ако светът се действа координирано”, заяви президентът на САЩ Барак Обама. 

 

Заедно с приповдигнатия тон на световните лидери се чуват и гласове на недоволство от редица експерти. Според екологични организации е разочароващо, че само някои от точките в Парижкото споразумение са задължителни. Държавите трябва да изпратят план за действие и да се съгласят да бъдат проверявани дали работят по него. Но какви параметри ще поставят в плана зависи от самите тях.