"Социалната държава ще експлодира", твърди бизнесът

Германският бизнес изрази скептицизъм към постигнатото коалиционно споразумение между консерваторите на канцлера Ангела Меркел и социалдемократите, предаде ДПА. 
"Това споразумение е дори по-ужасно, отколкото се очакваше", заяви Оливер Цандер, ръководител на работодателската организация в сектора на металургията Гезамтметал (Gesamtmetall), цитиран от БТА. 

Шулц се отказва от лидерството на германските социалдемократи

"Доставчиците на услуги ще бъдат разочаровани, а социалната държава ще експлодира. Това е тъжен ден за страната", каза той. 

Европа е приоритет на кабинета "Меркел 4"

След обявяването на споразумението Меркел посочи, че консервативният й блок е трябвало да направи компромиси в преговорите с Германската социалдемократическа партия (ГСДП), която получи трите основни министерства - на финансите, на външните работи и на труда и социалната политика. 

Меркел остава канцлер, разбраха се за коалицията (ВИДЕО)

Лявоцентристката ГСДП се бори Германия да изостави двустепенната си система за здравно осигуряване и да намали възможността на компаниите да ограничават условията на труд. 
Много от подробностите по сделката все още не са обявени. 

Започнаха преговорите за коалиция в Германия

Германската промишлена и търговска камара изрази опасения за споразумението. 
"Икономиката се радва заради някои добри бъдещи инвестиции, но в същото време има опасения за скъпите тежести в бъдеще, които ще засегнат най-вече бизнеса", каза президентът на камарата Ерик Швайцер. 

ДОБРИ НОВИНИ ЗА МЕРКЕЛ: Увеличават се шансовете за ново правителство

Той порица бъдещите коалиционни партньори за липсата на иновации спрямо дигитализацията. 
"Германската промишленост като цяло не е доволна от коалиционното споразумение", посочи Дитер Кемпф, президент на Федерацията на германската промишленост. 
Германските работодатели се оплакаха от липсата на гъвкавост. 
По въпросите на трудовия пазар и социалната политика в договора "липсва икономически усет и той означава по-слаба гъвкавост за компаниите, но и повече тежести и регулации", отбеляза Инго Крамер, ръководител на Конфедерацията на германските работодателски организации.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. 

 
Редактор: