Пациенти оспорват новия начин за определяне на процента нетрудоспособност
Масово недоволство на пациенти заради новия начин за определяне на процента нетрудоспособност от ТЕЛК комисиите.
Основното оплакване е, че заради въведения през август миналата година метод на изчисляване, много хора с тежки заболявания остават без месечни помощи, защото не успяват да съберат необходимия процент нетрудоспособност.
ТЕЛК изпрати момче с прогресиращо и нелечимо генетично заболяване на работа
От месеци Бойко Равначки е прикован на легло. Мъжът има няколко сериозни заболявания. До миналата година получавал месечно по 219 лева, защото имал 74% неработоспособност. С влизането на новите правила обаче Бойко изведнъж се оказал достатъчно здрав.
„Получавам някакво писмо, че от 72% ме свалят на 40%. А тези 40% не значат нищо, нямам никакви помощи. Трябва да имам минимум 50%, за да получавам пенсия и помощи, които ми се полагат”, казва Бойко Равначки.
Причината за промяната е, че процентите от различните болести вече не се сумират, а се взима процентът само на най-тежката болест. Лекарят от ТЕЛК комисията в Благоевград обяснява, че в случая с Бойко Равначки просто е спазил новия регламент.
„Съгласен съм с хората, но и ние изобщо не сме доволни, защото на мен след 7 въпроса ми бяха отговорили - Дадени са отгоре точките, ние сме длъжни да ги спазваме. Шефът на НЕЛК ми каза, че има 30 000 жалби, казах му, че ще стават и повече”, коментира д-р Олег Кашукеев, председател на Трудово-експертна лекарска комисия.
От Националния осигурителен институт уточниха, че новата наредба трябва да намали случаите, при които хора с много дребни заболявания ги сумират и взимат помощи.
Д-р Кацаров: Необходимо е да се премахне освидетелстването от ТЕЛК комисии
„По старата наредба с правилото за събиране позволяваше на много хора с общо взето възрастови промени да събират проценти и да получават инвалидни пенсии и затова е толкова голям броя на инвалидите в България”, казва д-р Огнян Червилов, член на Медицинската комисия при ТП на НОИ.
Според д-р Олег Кашукеев има фалшиви ТЕЛК-ове, но в никакъв случай това не са всички и е необходимо да се посочат конкретните имена на лекарите, които са ги издавали и те да понесат отговорност за това.
Репортер: Антон Чавдаров
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Росана Манева