Снимка: Shutterstock
Вижте каква е тя
Специалисти от Йейлския университет в САЩ установиха защо хората по-често се разболяват и умират от грип през зимните месеци. По мнението на учените, за това допринася ниската влажност, съобщава Лента, цитирани от БТА.
Били извършени експерименти с генномодифицирани мишки, които са животински модел на човешкия имунитет. Всички гризачи били поставени в камери с еднаква температура, в които влажността е нормална или ниска, и след това били заразени с вирус на грип „А”.
Най-старата скандинавска човешка ДНК беше извлечена от дъвка на 10 000 години
Оказало се, че ниската влажност намалява ефикасността, с която ресничките по клетъчната повърхност на дихателните пътища премахват вирусните частици и слузта. Освен това била намалена способността на белодробните клетки да възстановят увреждания, предизвикани от инфекциозни агенти. Били наблюдавани също проблеми във функционирането на имунната система, свързани с производството на интерферони и други съединения, които предупреждават съседните клетки за наличие на вируси.
Стресиращата работа ускорява стареенето
По думите на учените, увеличаването на количеството водни пари във въздуха в помещенията посредством овлажнители е потенциална стратегия за облекчаване симптомите на грипа и за по-бързо оздравяване.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Росана Манева