Снимка: iStock
Хиляди са пациентите, които проявяват пост-COVID синдром
Хиляди са пациентите, които проявяват пост-COVID синдром. Това отчитат лекари от Александровска болница, където действа единствената програма за наблюдение на вече преболедували.
Пост-COVID синдромът е комплекс от заболявания, които могат да се проявят при пациенти вече преболедували вируса. Най-често това се случва няколко месеца след заболяването. Не е изключено състоянието да се влоши до степен, която изисква лечение в болница. Проблем обаче лекарите виждат в липсата на алгоритъм, по който да приемат и лекуват тези пациенти.
COVID-19: Европа отбеляза тъжен рекорд
Над 1 000 преболедували за по-малко от седем месеца са потърсили консултация само в белодробната клиника на Александровска болница. Част от тях е прегледала професор Даниела Петрова. Право на безплатна консултация получават благодарение на единствената действаща програма за наблюдение на пациенти, прекарали вируса.
Около 10% от консултираните са приети в болница, изчислява професор Петрова. „В никакъв случай твърдението „Източване на Здравната каса” няма място в случая, защото това са хора, които имат нужда от активно лечение”, каза тя.
Запазва се нисък процентът на положителните случаи на COVID-19
Трудна обаче е сметката колко струва лечението на един пост-COVID пациент. Липсата на алгоритъм затруднява работата на медиците.
„Тези пациенти имат и други оплаквания. Всичко това налага консултация и с други специалисти. Има един проблем - ние не можем да хоспитализираме пациенти от пътека в пътека, защото отново може да се спекулира, че това е източване на Здравната каса”, каза още професорът.
Затова лекари настояват подобно лечение да се регламентира.
„Това е проблем на хората, които тогава са менажирали системата. Включително на проф. Салчев. След като не си създал тази възможност, какво правиш - принуждаваш лекарите да извършат административни нарушения. Ами твоето поведение какво е”, попита проф. Диян Енчев от „Пирогов”.
Лекар: Вълната на Делта варианта у нас е неизбежна
Цялостно да се преосмисли начинът на финансиране на болничната и доболничната помощ ще е от по-голяма полза за обществото, смятат адвокати по медицинско право.
„Не е достатъчно просто да се каже да има една пост-COVID пътека, а да се каже какво ще включва тя. Защото сме изправени отново пред казуси дали определено състояние е усложнение от коронавирус, или не”, каза адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
От Здравната каса заявиха за NOVA, че още през ноември миналата година са предложили алгоритъм за лечение пациенти с пост-COVID синдром. Защо все още няма регламент за лечение не отговориха нито от здравното министерство, нито от Българския лекарски съюз.