Председателят на ЕК смята, че Украйна и Европа ще победят

Имаме необходимия кураж с необходимата солидарност и руският президент Владимир Путин ще се провали и Украйна и Европа ще победят. Това каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на Речта си за състоянието на Съюза.   

„Санкциите ще останат. В момента ние трябва да продължим по този начин, а не да се примиряваме. Трябва да го кажем много ясно. Същото важи и за финансовата подкрепа към Украйна. Възстановяването на страната ще струва огромни ресурси”, уточни тя.

​Според нея европейците са изправени пред изпитание от онези, които искат да ги видят разделени. „Това не е само война, която руснаците започнаха срещу Украйна. Това е война за нашата енергия, за нашата икономика и ценности. Това е война за нашето бъдеще. Става въпрос за автокрация срещу демокрацията”, категорична е Фон дер Лайен.

Председателят на Европейската комисия е на мнение, че днес смелостта има име - „Украйна”. „Смелостта има лице и то е лицето на украинските мъже и жени, изправили се пред руската агресия”, подчерта тя.

Фон дер Лайен посочи, че от началото на войната Европа е заедно с Украйна с оръжия, с финансиране, с приемане на бежанци и с „най-тежките санкции”, които светът е виждал досега.

„Финансовият сектор на Русия е на командно дишане. Руската войска вади чипове от миялни машини и хладилници, за да поправя своите военни машини, защото няма полупроводници. Руската промишленост е в развалини”, отчете още тя.

И добави: „Кремъл е този, който направи това с руската икономика. Това е цената за политиката на Путин за унищожение”, категорична е Фон дер Лайен. 

Председателят на ЕК отчете, че досега Европа е дала на Украйна над 90 млрд. евро финансова помощ, без да се взима предвид военната такава. „Нападенията на Русия са увредили или унищожили над 70 училища. Ще похарчим над 100 млн. евро за построяване на училища”, обяви тя.

Тя обяви още, че Украйна ще бъде включена безплатно в роуминг системата на Европейския съюз. „Комисията ще работи заедно с Украйна, за да ѝ гарантира безпроблемен достъп до единния пазар на ЕС. Днес ще обсъдя всичко това със Зеленски”, каза председателят на ЕК.

Европейската икономика и енергийната криза

Фон дер Лайен отчете безпрецедентната пандемия, но и бързото възстановяване на европейската икономика. „Направихме всичко възможно да бъде преодолян рискът от безработица. Бяхме в най-тежката рецесия, но успяхме да постигнем най-бързото в историята икономическо възстановяване. Всичко това благодарение на Плана за възстановяване”, отбеляза тя.

„Енергийният пазар, както изглежда днес, повече не е в услуга на потребителите”, обобщи тя. „Трябва да разделим ценообразуването  и обвързаността между газа от тока, предстои дълбока промяна на пазара на ток”, допълни председателят на комисията.

По нейните думи е необходимо намаляване на потреблението на ток в ЕС в най-натоварените часове. „Предлагаме мерки, с които държавите да намалят цялостното си потребление на ток, необходима е целенасочена подкрепа за потребителите”, допълни тя.

Фон дер Лайен поясни, че се предлага таван на печалбите за производителите на ток, като свръхпечалбите, които те дори не са очаквали, да бъдат преразпределени за целенасочена подкрепа на потребителите. По нейните думи от тази мярка може да се очаква държавите да разполагат с допълнителни 140 милиарда евро.

„В нашата икономика печалбите са нещо добро, но днес не е добре тези печалби да дават повод за възползване от войната за сметка на потребителите. Днес печалбите трябва да бъдат споделяни с онези, които имат най-голяма нужда”, заяви председателят на ЕК. Тя поясни, че това са първоначални и временни мерки, като продължава обсъждането на възможността за поставяне на таван и на цените на газа.

Фон дер Лайен настоя ЕС да се насочи към сигурни доставчици на газ като САЩ, Норвегия и Алжир. По нейните думи Съюзът има нужда не от временни, а от трайни решения, както Дания дава пример с разгръщането на производството на енергия от вятър.

„Цените на енергията скочиха десетократно спрямо времето преди пандемията. Милиони дружества и семейства в ЕС се тревожат как да покрият месечните си сметки. Водородът може да промени значително картината, ако преминем към масово производство. Искаме да произвеждаме 10 милиона тона зелен водород до 2030 г., посочи председателят на ЕК. Фон дер Лайен съобщи, че ЕС ще обособи европейска банка за водород, която ще може да вложи три милиарда евро в бъдещия водороден пазар.

Думи за кралица Елизабет II

В речта си Фон дер Лайен спомена и кралица Елизабет II, която почина миналата седмица. Покойния монарх определи така: „Тя е легенда”. И добави: „Смъртта ѝ ни напомни за преходността. Тя беше един стоик, постоянна и неизменна в своята роля. Човек, който винаги намираше точните думи“. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Георги Генов