Страната реши да разхлаби мерките

Китай не отчете нито един нов смъртен случай от COVID-19 за последното денонощие, подобно на предишния ден, съобщиха здравните власти, цитирани от Ройтерс. Официално жертвите на заболяването от началото на пандемията продължават да са 5241. Пекин и Шанхай започват да се учат да живеят с COVID-19.

Днес метровлаковете в двата най-големи китайски града бяха изпълнени от хора, пътуващи към работните си места, след като властите в тях решиха да облекчат COVID мерките и да преминат към връщане към известна нормалност въпреки милионите заразени в цялата страната. След години на безмилостни противоепидемични ограничения президентът Си Цзинпин се отказа от политиката на нулев COVID. Това се случи в условията на протести и разрастване на разпространението на заразата.

Но след първоначалното стъписване от резкия обрат в досегашната политика и няколкото седмици, които жителите на Пекин и Шанхай трябваше да прекарат вкъщи, лекувайки се от COVID-19 инфекция или опитвайки се да избегнат заразяване, има признаци, че животът се връща към поне някакво подобие на обичайния си ритъм. Освен пълното метро по основните пътни артерии се образуваха традиционните за тези градове задръствания в час пик от хора, отиващи на работа.

Китай съобщи за първи смъртни случаи с COVID от седмици

В края на миналата седмица се изпълни с хора и ежегодният коледен базар в Крайбрежната зона на Шанхай. Големи множества от посетители по случай зимния празничен период имаше и в шанхайския "Дисниленд", а също и в увеселителния парк "Юнивърсъл Студиос" в Пекин, където хората се редяха на опашки, облечени тематично за Коледа.

Този уикенд със 132 процента в сравнения с предишния се е увеличил и броят на туристическите посещения на живописните места в южния град Гуанчжоу, съобщи местното издание "Туенти фърст сенчъри бизнес хералд".

Китай е последната голяма страна в света, която реши да започне да действа спрямо COVID-19 като към ендемия (постоянно съществуване на заразна болест в даден район). Мерките за възпиране на разпространението на заразата причиниха на оценяваната на 17 трилиона долара китайска икономика най-значителното забавяне на растежа за последния близо половин век, което се отрази и на световните производствени вериги и търговия.

Болниците в Китай под натиск да осигурят персонал и свободни легла

В краткосрочно бъдеще икономиката се очаква да понесе и още щети, преди да започне да се възстановява през новата година, тъй като COVID вълната се разпространява към промишлените райони и работниците се разболяват, смятат анализатори.

В събота временно спря работа заводът на "Тесла" в Шанхай, с което се реализира план фабриката да прекъсне по-голямата част от дейностите си през последната седмица на декември. Компанията не уточни каква е причината за решението ѝ. Въпреки рекордното увеличение на случаите в цялата страна, от шест дни в Китай не е отчетен нито един смъртен случай дори и въпреки че крематориумите са изправени пред растящо търсене на услугите им.

 

 

Китайските власти стесниха определението си за смъртен случай, свързан с COVID-19. Те започнаха да отчитат като починали от заболяването само хора с причинена от него пневмония или респираторна недостатъчност, което предизвика недоумение у здравните експерти по света, отбелязва Ройтерс.

Китайската здравна система е под огромно напрежение. Служители биват викани на работа дори и да са болни, а в отдалечените общини се мобилизират и пенсионирани медици, за да помагат, съобщават държавните медии.

ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Станимира Шикова
Източник: ВЛАДИМИР САХАТЧИЕВ, БТА