Снимка: iStock
Американски официални лица не изключват възможността зад изтичането да стоят проруски елементи, защото някои от документите са били променени по начин, който представя в по-благоприятна светлина руската позиция
Един от документите, за които се твърди, че са на Пентагона, изтекли в социалните мрежи, разкрива какво САЩ смятат за намерението на някои европейски държави да дарят на Украйна изтребителите, за които тя моли от повече от година, съобщава CNN.
Според документа на 23 февруари България е изразила готовност да дари своите изтребители МиГ-29, съобщи БТА, като се позова на CNN. Това е "предизвикателство", според доклада, защото подобна стъпка би оставила страната без бойни самолети, необходими за изпълнение на нейните патрули за охрана на въздушното пространство ("еър полисинг"), поне до доставянето на американски самолети Ф-16. Това обаче може да се случи "най-малко след година".
Автентичността на изтеклата информация не е потвърдена от нито една институция. Казусът не е коментиран до този момент официално и от Министерство на отбраната на България.
Българското военно министерство: Не сме ремонтирали вертолети „Ми“ за Украйна
Американски официални лица заявиха, че разследването за изтичането на документите е в началния си стадий, но разследващите не изключват възможността зад него да стоят проруски елементи, отбелязва Ройтерс. Някои от документите изглежда са били променени по начин, който представя в по-благоприятна светлина руската позиция. Поне един от тях е отбелязан като некласифициран, но съдържа свръхсекретна информация.
Във връзка с информацията, Министерството на отбраната съобщи, че не е провеждало разговори за безвъзмездно предоставяне на български изтребители МиГ-29 на Украйна. „Подобно решение би довело до дефицит от способности, което е в противоречие с Конституцията на България и Закона за отбраната и въоръжените сили на България”, посочват от ведомството.
„В изпълнение на решението на Народното събрание от края на 2022 година Министерството на отбраната последователно проведе разговори за възможностите за реализиране на т.нар. „триъгълни сделки”, за замяна на част от наличното въоръжение със съвместимо такова от съюзни държави, без да се допуска загуба на способности”, коментират още от МО.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.