Снимка: БГНЕС
Целта е да се ограничи зависимостта от руски газ и да се намали употребата на изкопаеми горива
Девет държави от Европа обединяват сили за производството на ток от вятър в Северно море. На церемония в белгийския град Остенде беше подписано амбициозно споразумение за ускоряване на общите действия. Целта е да се ограничи зависимостта от руския газ и да се намали употребата на изкопаеми горива.
"Това е етап, който ще превърне Северно море в най-голямата екологична електроцентрала в света. Целта ни е до 2030 г. да достигнем капацитет от 130 гигавата и 300 гигавата до 2050 г. Дотогава ще можем да осигурим електроенергия за 300 милиона домакинства в Европа", коментира премиерът на Белгия Александер де Кро.
Миналата година Белгия, Дания, Германия и Нидерландия предприеха първите стъпки за свързването на ветрогенераторните си паркове в Северно море. Към инициативата сега се присъединяват Люксембург, Франция, Великобритания, Ирландия и Норвегия.
"Става дума за съгласуван подход и за това, че искаме европейската индустрия да произвежда енергията. Не искаме да повтаряме грешките, които допуснахме преди няколко десетилетия, когато задействахме слънчеви панели в голям мащаб и внесохме много от необходимите материали. Това дава възможност за устойчивост, суверенитет и подход "произведено в Европа", в който вярваме", каза Еманюел Макрон.
На срещата в Остенде беше обсъдена и заплахата от страна на Русия срещу ключови енергийни обекти. В последните седмици зачестяват съобщенията, че руски кораби проучват възможни места за удар по инфраструктура в Северно море.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен увери, че ситуацията се следи много внимателно, като се има предвид заплахата към критичната инфраструктура след саботажа на газопровода "Северен поток" миналата година.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Иван Иванов