Съдилищата в страната са се произнесли 8000 пъти срещу правителството за това, че не спазва правото на убежище
В Белгия не достигат жилища за бежанци. В резултат на това семействата с деца е по-вероятно да намерят жилище, отколкото самотните млади мъже. Те трябва да отседнат при приятели, да плащат сами за наем на жилище или в най-лошия случай - да се окажат на улицата. Робин от Шри Ланка в момента спи навън и се страхува от наближаващата зима.
Денят започва в белгийската столица. 47-годишният Робин Родриго от Шри Ланка спи навън от няколко седмици - точно пред белгийската служба за предоставяне на убежище. Той чака да обработят молбата му.
"Попитах за стая, а той ми каза, че не разполагат с такава, защото има твърде много хора в тази страна и поиска да спя на земята. Сега спя на земята", каза Робин Родриго.
Кокаин в камиона: Какво се знае за българския шофьор, арестуван в Белгия
Тъй като няма къде другаде да отиде, той чака тук, както десетки други. Робин наблюдава как всяка сутрин в 8,30 ч. центърът за подаване на молби за убежище в Брюксел отваря за половин час. Жени, деца и семейства се нареждат отляво. Самотните мъже отдясно. Белгия предоставя убежище на жени и деца бежанци - те биват изведени оттук незабавно. Но от октомври 2021 г. на мъжете, които пристигат сами, не се предоставят жилища. Изпращат ги обратно с формуляри, в които им се казва да се включат във вече пълния списък на чакащите. Доброволци им предоставят помощ всяка сутрин.
"Момчетата нямат какво да правят, няма какво да ядат, няма къде да отидат. Белгийските власти са длъжни да осигурят подслон и храна на тези хора. Но те решават да не спазват закона. Не ги интересува”, коментира Нати Сапатеро, доброволец.
Вярата отвежда Робин в брюкселската катедрала - той се моли да намери изход. Мъжът не е виждал съпругата си и двете си малки деца от 3 години. Разказва ни, че са му откраднали вещите, сред които и паспорта.
ЕК осигурява над 250 млн. евро за управлението на потока от мигранти
"Искам да доведа и семейството си. Когато получа виза, ще мога да взема двете си деца и съпругата си. Тогава искам да остана тук. Харесва ми да помагам на хората, но нямам пари", заяви Робин Родриго.
По данни на благотворителния “Съвет за бежанците” средното време, необходимо за разглеждане на молба за убежище в Белгия, е 440 дни. Съгласно законодателството на ЕС хората имат право на подслон по време на това чакане. Според организацията, това не е само белгийски проблем.
"Виждате всеобщата надпревара към дъното в целия Европейски съюз, когато става въпрос за общата система за предоставяне на убежище. Където всяка страна... е малко по-лоша от съседната, защото иска да бъде по-малко привлекателна. Така че в известен смисъл това е част от цялостната европейска политика да бъдем най-малко привлекателната страна", заяви Томас Вилекенс от Фландърска помощ за бежанците.
В Белгия има списък с чакащи за жилища мъже, съдържащ 2700 имена. Има поне още толкова, които спят на улицата. Стотици други дори не успяват да се наредят на тази опашка.
Белгийските съдилища са се произнесли 8000 пъти срещу правителството за това, че не спазва правото на убежище. Същото е правил и Европейският съд по правата на човека - над 1700 пъти. Получихме писмен отговор от кабинета на белгийския държавен секретар, отговарящ за убежищата. Според него през 2022 г. Белгия е изправена пред 40% увеличение на молбите за убежище спрямо 2021 г. И че със своите 34 500 места системата за приемане на кандидати за убежище в Белгия блокира. И така той продължава да чака. С все повече мъже, които спят пред белгийската служба за предоставяне на убежище всеки ден. Животът тук вече е много труден, а още дори не е зима.
Редактор: Калин Дацов