Компаниите собственици на кораби все по-често променят маршрутите
От средата на ноември йеменските хути са извършили повече от 20 нападения срещу търговски кораби. Бойците твърдят, че атакуват плавателни съдове, свързани с Израел, за да подкрепят палестинците в Газа. Нападнати обаче са и няколкоплавателни съда, които не са свързани със страната.
Корабоплавателните компании все по-често променят маршрути и ги пренасочват от Червено море и Суецкия канал, за да избегнат опасностите.
"Търговията е намаляла с около една трета. В по-голямата част от нея са включени контейнеровози. В тях са стоките с висока стойност, които се превозват от Азия до Европа", заяви Мишел.
Вместо по обичайния си маршрут, корабите плават около южния край на Африка, което прави пътуването много по-дълго. През последните дни разходите за превоз от Азия до Северна Европа се увеличиха повече от два пъти. Миналия месец САЩ стартираха операция "Пазител на благоденствието". Тя включва международни сили за морска сигурност, чиято цел е да противодействат на атаките на хутите.
САЩ обвиниха Иран за съучастие в нападенията над търговски кораби, Техеран отрича
Съветът за сигурност на ООН проведе заседание, посветено на последните нападения, на фона на предупрежденията, че световната продоволствена сигурност е изложена на риск.
Посланикът на САЩ изтъкна, че Иран подкрепя хутите. Техеран обаче отрича това.
Междувременно анализатори предупреждават, че бойците може да засилят нападенията си.
"Хутите знаят точно какво правят, като се насочват към търговското корабоплаване, защото това получава медийно внимание и предизвиква загриженост сред световните лидери", посочи Мишел.
Вече има предупреждения, че при нарушените графици за превоз, забавянето на веригата за доставки може да се проточи със седмици и дори месеци.