Снимка: iStock
В операцията са участвали голям брой самолети, включително бомбардировачи с далечен обсег на действие
САЩ нанесоха въздушни удари срещу подкрепяни от Иран групировки в Сирия и Ирак. Нападението е следствие на атака с дрон срещу военна база в Йордания, извършена от подкрепяни от Иран бойци. При нея загинаха трима американски войници.
Близо 40 души са били убити. Съединените щати настояват, че цел на ударите са въоръжени групировки, подкрепяни от Иран. Те стоят зад нападението на америксанска база миналия уикенд. Американските военни твърдят, че ударените обекти са включвали командни и контролни операционни центрове, разузнавателни центрове, складове за ракети и безпилотни летателни апарати, както и съоръжения за логистика и снабдяване с боеприпаси. Премиерът на Ирак отрече страната да е била известена предварително, както твърди Вашингтон.
Граничният иракски град Каим е една от трите локации в страната, ударена през нощта. Местните хора казват, че стават жертва на практиката бойците да се крият сред мирното население.
От началото на конфликта между Израел и Газа през октомври миналата година американските войници в региона многократно ставаха обект на нападения в Ирак и Сирия от страна на подкрепяни от Иран групировки, но за първи път американски войници са убити при атака в региона.
Иран отрече да е замесен в атаката с дронове в Йордания
Четирима американски високопоставени служители заявиха пред агенция „Ройтерс”, че разузнаването на САЩ смята, че дронът, използван за нападението срещу базата в Йордания, е произведен от Иран.
Тримата загинали войници са 46-годишният военнослужещ от резерва Уилям Ривърс, Кенеди Сандърс и Бреона Мофет, които са на 20 години. При атаката бяха ранени най-малко 41 други. Вчера Белият дом обеща, че ще направи всичко необходимо, за да защити войниците, а президентът Джо Байдън изрично подчерта, че не търси война с Иран.
Централното командване на САЩ потвърди, че са поразени повече от 85 цели на силите "Кудс". Това е елитна част от иранската Революционна гвардия, която се занимава с операциите зад граница. Белият дом очевидно иска да е ясно, че точно те са обект на бомбардировките.
Още преди да са нанесени удари, Иран се закани, че "ще отговори решително" на атака на американците срещу тях.
"Казвали сме много пъти - ние няма да започнем война. Но всеки, който се опитва да ни тормози, ще получи отговор", заяви президентът на Иран Ебрахим Раиси.
В операцията са участвали голям брой самолети, включително бомбардировачи с далечен обсег на действие, излетели от Съединените щати. Използвани са повече от 125 прецизни боеприпаса. „Тепърва ще видим дали ще има промяна в стратегията. Досега американската армия в региона реагира на ежедневните събития, но не е правен координиран опит да се пресече помощта от Иран за въоръжените групировки. Доставките на оръжие и предаването на разузнавателна информация досега не са атакувани”, посочи Джонатан Лорд, който е експерт в мозъчния тръст CNAS. Военните казаха, че са ударили седем локации - 4 в Сирия и 3 в Ирак. Според Съединените щати това са контролни центрове, складове за оръжия и провизии и важна инфраструктура.
“Иран и техните подизпълнители се опитват да напрегнат атмосферата в региона, но без да вкарват Съединените щати и Израел в ситуация, в която да трябва да вземат радикално решение. В този смисъл, ударът по базата в Йордания от страна на Катиб Хизбола вероятно е повече, отколкото биха искали", допълни Лорд.
Байдън обеща ответни действия за смъртта на трима американски военни в Близкия изток
CENTCOM Statement on U.S. Strikes in Iraq and Syria
— U.S. Central Command (@CENTCOM) February 2, 2024
At 4:00 p.m. (EST) Feb. 02, U.S. Central Command (CENTCOM) forces conducted airstrikes in Iraq and Syria against Iran’s Islamic Revolutionary Guards Corps (IRGC) Quds Force and affiliated militia groups. U.S. military forces… pic.twitter.com/HeLMFDx9zY
Сирийските държавни медии писаха в петък, че "американската агресия" срещу обекти в пустинните райони на Сирия и на границата между Сирия и Ирак е довела до редица жертви и ранени. Това стана само няколко часа след като Байдън и ръководителите на Пентагона присъстваха на връщането във военновъздушната база "Дувър" в Делауеър на тленните останки на тримата американски войници, убити при нападението в Йордания.
Администрацията на Байдън даде сигнал, че през следващите дни може да има допълнителни действия. Министърът на отбраната Лойд Остин заяви в четвъртък, че отговорът на САЩ ще бъде "многостепенен". "Имаме възможност да реагираме многократно, в зависимост от ситуацията", каза той на пресконференция в Пентагона. "Те разполагат с много възможности, но ние имаме много повече", добави Остин, визирайки подкрепяните от Иран милиции.
Анализатори смятат, че ударите вероятно ще бъдат по-силни и по-мащабни от предишните атаки срещу подкрепяните от Иран милиции през последните няколко седмици, които бяха насочени предимно към складове за оръжие или съоръжения за обучение. Администрацията на президента Байдън обаче се опитва да се справи с проблема. Тя иска да възпре и спре по-нататъшните атаки, но да избегне разразяването на пълномащабен конфликт с Иран в региона, който вече е разтърсен от продължаващата война между Израел и „Хамас” в Газа.
Опасенията са, че може да започне безкрайна поредица от удари и контраудари, които носят човешки жертви и разрушения. Снощната операция е далеч от възможно най-голямата ескалация. Не бяха нанесени удари на територията на Иран, например. Все пак Вашингтон нарече снощните бомбардировки "началото на отговора" и каза, че ударите ще продължат когато и където Съединените щати преценят.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase.