Учени от Кеймбридж смятат, че причината за болестта е чревния микробиом на новородените

Случаите на морбили в Европа се увеличават, а в Англия те са 589 или средно по 3 случая всеки ден. Затова и здравните власти в Англия призоваха родителите да ваксинират децата си срещу болестта, ако планират лятна ваканция в чужбина. Особено важно това е за тези, които са родените чрез цезарово сечение, тъй като проучване показа, че при тях има двойно по-голям риск първата ваксина да не е ефективна.

Учените от университета Кеймбридж, които са направили проучването, смятат, че това се дължи на чревния микробиом на бебето. Когато то е родено по естествен път, то получава по-голямо разнообразие от микроби от майката.

Над 30 000 души са били заразени с вируси след кръвопреливане във Великобритания

Това засилва имунната му система и я подготвя за по-адекватен отговор към ваксини срещу болести, включително за дребна шарка. Когато обаче се ражда чрез операция, това не се случва, което обяснява и защо родените чрез цезарово сечение деца може да се окажат защитени от морбили чак след втората си ваксина. А тя се слага доста по-късно в живота. В България е на 12 г., а във Великобритания между 4 и 6-годишна възраст.

Епидемиолог: Няма данни за нови случаи на морбили в България

Лятото вече е на хоризонта, а 17 са горещите ваканционни точки, в които има заразени с морбили. От началото на годината случаите в Европа са над 56 хиляди.

„Добрата новина е, че никога не е късно да се ваксинирате срещу морбили. Това може да стане безплатно по здравна каса, независимо от възрастта ви. Ако вие или вашето дете не сте получили комбинирана ваксина, свържете се с личния си лекар, за да ви бъде направена, особено ако пътувате това лято”, казва д-р Колин Кямбъл. Тя e консултант в британската агенция по здравна сигурност и казва, че морбили е една от най-заразните болести в света. По-лесно се предава от грип, ковид и редица други вируси. Става основно чрез пръски от кихане и кашляне.

„При такова високо ниво на разпространение, и ако няма достатъчно ваксинирани сред населението, случаите на морбили могат да скочат много бързо от само няколко души до хиляди заразени. Слава богу, комбинираната ваксина е много ефективна за предотвратяване на инфекция с морбили. Морбили е сред инфекциите, които Световната здравна организация иска да премахне в глобален мащаб. За това е нужно 95% от децата да бъдат ваксинирани с две дози от комбинираната ваксина още преди да навършат пет години и да започнат да общуват с повече хора когато тръгнат на училище”, смята д-р Кямбъл.

Затова британското здравеопазване започна кампания, с която насърчава хората да се ваксинират срещу дребна шарка. „Въпреки че усвояването на комбинираната ваксина на национално ниво е доста високо като цяло, Обединеното кралство още не е изпълнило препоръката на Световната здравна организация да има 95 на сто ваксинирани с две дози, за да може трайно да се премахне това заболяване. Броят на ваксинираните е дори по-малък в места като Лондон, а в някои райони на страната усвояването на ваксините е едва 75 процента. Това означава, че вирусите на морбили могат лесно да се разпространят в тези райони, което създава огнища на зараза, увеличава броя на приетите в болница, а понякога дори има и смъртни случаи”, отбелязва още д-р Кямбъл.

Повече по темата гледайте във видеото.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase