Снимка: iStock
Благодарение на програмата най-малко 50 бивши непълнолетни престъпници сега са активни членове на обществото
Кенийският полицай Стивън Оминде има свой начин да се бори с престъпността. През 2020 г. той създаде футболния отбор Mathare, за да държи младите хора далеч от улиците и от проблеми. Четири години по-късно отборът се разраства. Това разказва кореспондентът на Voice of America (VOA), Джоел Масибо в своя репортаж от Найроби, Кения.
Трийсетгодишният Стивън Оминде работи в полицията от осем години, четири от които в долината Матаре, пронизано от престъпност селище в столицата на Кения, с население от около 500 000 души.
“Младежите тук имат труден живот, така че лесно се въвличат в престъпления. Исках да им покажа различните начини за развитие и избрах футбола, защото този спорт беше моето средство, за да избягам от проблемите”, разказва Стивън Оминде.
Въпреки липсата на по-нови статистически данни, персоналът по сигурността и жителите като Остин Отиено казват, че футболната инициатива на Оминде, която e стартирала преди четири години, е повлияла на поведението на младите хора, нивата на престъпност и случаите на полицейско насилие.
„Видяхме значителен спад в престъпността и полицейските конфронтации. Общността се чувства сигурна и по-обединена“, казва Остин Отиено, жител на Матаре.
„Сега се фокусирам върху обучението си и мечтая да стана професионален футболист“, казва ученикът Гилбърт Оджука.
Благодарение на футболната програма най-малко 50 бивши непълнолетни престъпници сега са активни членове на обществото. Родители като Ирин Ваколи казват, че сега децата имат цел и самодисциплина и разбират стойността на работата в екип.
„Тази програма промени живота ни. Синът ми сега е модел за подражание в нашата общност. Преди се притеснявах, че един ден ще го загубя в уличен бой или конфронтация с полицията. Всичко това се промени”, казва Ваколи.
ACLED, организация с нестопанска цел, проследяваща данни за глобални конфликти и протести, установи, че между юли и септември 2023 г. е имало 176 смъртни случая, свързани с политическо насилие, включващо полицията.
По-голямата част от тези инциденти се случиха в окръг Найроби, където през този период се наблюдава значителен скок на антиправителствените протести. Това е мястото, където идва инициативата на Оминде. Негови колеги също са вдъхновени да се ангажират с младите хора чрез спорт. В Кангеми, друго неофициално селище в Найроби, офицерите като Джонстън Етале основаха футболен отбор в района на неговата юрисдикция.
„Враждебността между полицията и младежите предизвика много напрежение в общността. Намирането на креативни начини за справяне с младите хора, страдащи от трудни икономически условия, е единственият начин за мир в общността“, смята Етале.
„За тези момчета футболният отбор е нещо повече от спорт. Това е спасителен пояс, който дава надежда и оформя бъдещето им“, казва той.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase