Тя е с обвинения за участие в организирана престъпна група и за оказване на принуда

След шест месеца в ареста бившият ръководител на Агенция „Митници” Петя Банкова излиза на свобода срещу гаранция от 10 000 лв. Това реши Софийският градски съд.

Мярката за неотклонение беше променена с два основни аргумента – тежко здравословно състояние и онкодиагноза, поставени през последните месеци, докато е била в ареста.

Освен за участие в организирана престъпна група, Банкова е обвинена и за оказване на принуда. До момента тя беше с мярка "задържане под стража". Ако Прокуратурата не обжалва това решение, тя най-рано в петък ще бъде пусната на свобода. 

Нови обвинения за Банкова: Повишавала свои служители без тяхно съгласие

Съдът реши, че Банкова няма опасност да се укрие и да окаже влияние на други свидетели, защото те вече са разпитани. Няколко медицински епикризи от МВР болница и "Пирогов" доказват, че през последните 4 месеца Петя Банкова е била по-често в лечебно заведение, отколкото в арестантската килия, казват адвокатите ѝ.

Това е ставало със санкцията и съдействието на Прокуратурата, което не доведе и до оспорване на нейните епикризи в съдебната зала. Според държавното обвинение има достатъчно доказателства, че Петя Банкова е извършила деянията, за които е обвинена, но здравето ѝ е по-важно. 

Прокуратурата не оспори влошеното ѝ здравословно състояние. "За обвиняемата Банкова е важно да се лекува адекватно. Другото обстоятелство е, че тя съдейства на разследването, взима се предвид и дългият срок на задържане", заяви Мариана Ненкова, прокурор. 

Бившата шефка на Агенция "Митници" е била разпитана за пръв път преди дни - на 10 октомври, стана ясно от документите, които прокуратурата представи на съда. "Тя никога не е твърдяла, че е знаела за когото и да било да е вършил нещо нередно", заяви защитничката на Банкова Аделина Натина.

Заедно с Петя Банкова обвиняеми са бившият главен секретар на МВР Живко Коцев, който е на свобода срещу гаранция от 20 000 лв., както и хасковските бизнесмени Стефан и Марин Димитрови, които са в ареста. В Сърбия е задържан и последният от групата – Никола Николов – Паскал. Все още няма яснота дали той ще бъде предаден на властите у нас.

Показанията на Банкова нямат общо със задържането в Сърбия на Николов в края на септември, казват от прокуратурата.

След запитване от NOVA, от Министерството на правосъдието заявиха, че своевременно е изпратен на сръбските власти пакетът с документи за екстрадицията на Никола Николов. При получаване на отговор от страна на Сърбия, същият ще бъде предоставен незабавно на Върховна прокуратура по компетентност.

Защитата на Живко Коцев беше лаконична - само прокуратурата знаела какво се случва с разследването срещу него.