Снимка: iStock
Изгубеното животно е било забелязано от местен сърфист
Императорски пингвин се появи на плаж в Австралия, съобщи Си Ен Ен. Предполага се, че животното е направило епично пътешествие и е изминало хиляди мили от дома си в Антарктика, за да се озове на Оушън бийч, в западната част на острова. Говорител на Департамента за биоразнообразие на Австралия описа пингвина като „недохранен“ и добави, че животното „остава под грижите на специално обучен ветеринар“. „Процесът на рехабилитация се очаква да отнеме няколко седмици“, каза още говорителят.
11 пингвинчета от застрашен вид поплуваха за пръв път (ВИДЕО)
Emperor penguin turns up on Australian beach, thousands of miles from home https://t.co/O38YKj8eXo
— CTV News (@CTVNews) November 6, 2024
Белинда Канел, научен сътрудник в Университета на Западна Австралия, каза пред ABC News, че това е първият път, когато императорски пингвин е видян толкова далеч. "Пингвинът може да е последвал течение на север от Антарктика", посочи тя. „Това, което правят, е да следват определени течения, където търсят различни видове храна“, каза Канел.
Местният сърфист Арън Фаулър сподели, че е видял пингвина да излиза от морето. „Беше масивно животно, много по-голямо от тукашните птици и си казах: Какво е това нещо, което излиза от водата?" И имаше опашка, стърчаща като на патица“, каза Фаулър. „Той се изправи във вълните и просто се заклати право към нас - императорски пингвин! Вероятно беше висок около метър и изобщо не беше срамежлив“, добави той. „Той се опита да се плъзне по корема си, мислейки, че е сняг, предполагам, и просто заби лицето си в пясъка, изправи се и изтръска“, разказа Фаулър.
Императорските пингвини са най-високите и най-тежките от 18-те вида пингвини. Те могат да тежат до 40 килограма и да достигнат височина от 1,1 метра.
Снимка: iStock
Императорските пингвини разчитат на морския лед, за да формират колониите си за размножаване, да избягват хищници в океана и да търсят храна. Но тъй като температурата на Земята се повишава в резултат на емисиите на парникови газове и въглероден диоксид, морският лед е изложен на риск от изчезване.
Редактор: Мира Мирчева