Снимка: iStock, илюстративна
НАСА планира да изстреля нова изследователска мисия към планетата
Според Би Би Си изследователите са прегледали данните, събрани от космическия апарат „Вояджър 2“ на НАСА през 1986 г.
Новата оценка се фокусира върху възможността магнитното поле да е било временно нарушено от силна слънчева буря, докато „Вояджър“ е събирал данни, което е довело до подвеждащи оценки за това каква е реалната система на Уран.
Учени откриха резервоар с вода на Марс (ВИДЕО+СНИМКИ)
Макар че магнитното поле на една планета задържа газове и други вещества от планетата и нейните луни, което показва наличие на океани и геоложка активност, в данните от „Вояджър 2“ не се наблюдава магнитно поле, което води до предположението, че Уран е необитаем.
В този контекст в новия анализ бяха открити газове, които дават доказателства за наличие на океани в системата на Уран. Учените твърдят, че това показва възможността за живот на планетата.
Молекули вода са открити по цялата повърхност на Луната
Д-р Уилям Дън от Лондонския университетски колеж заяви: „Тези резултати показват, че системата на Уран може да е много по-вълнуваща, отколкото се смяташе досега. Възможно е там да има луни, на които да има необходимите условия за живот, а под повърхността им да има океани, пълни с риба“.
Тъй като от последното преминаване на „Вояджър 2“ покрай Уран и неговите луни са изминали почти 40 години, НАСА планира да изстреля нова изследователска мисия към Уран в рамките на 10 години, за да го разгледа отблизо.
Уран е известен като най-студената планета в Слънчевата система, със средна температура от -224 градуса по Целзий.
Редактор: Виктория Гетова