Снимка: iStock
Понятието за пръв път се появява в Америка през 60-те години на миналия век
Понятието „черен петък“ за пръв път се появява в Америка през 60-те години на миналия век. Постепенно се превръща в символ за начало на коледното пазаруване. Интересът към него нараства толкова, че дори се налага някои работодатели да пускат служителите си в отпуск. Магазините пък отварят необичайно рано сутрин или дори още в полунощ и се започва наистина лудо пазаруване. Как е у нас в традиционно пазарния петък?
„Няма да го търся изобщо“. Така клиентът Милчо Пановски много кратко обяснява отношението си към „черния“ петък.
Питаме продавачите на зеленчуци дали има промоции на пазара. „Не,защото при нас всеки ден се зарежда и постоянно се менят цените. Не може да обявим „черен петък“ на нещо, на което не знаем утре каква ще му бъде цената. После клиентите да се сърдят на нас, че ги лъжем и че се подиграваме едва ли не с тях“, казва тя.
В града понякога свалят цените, но се оказва, че това въобще не зависи от деня. „Аз го определям като промоция, не е специално „черен петък“ или „черна сряда“, обясни търговецът Калинка Лучникова.
Бум на измамите с фалшиви онлайн промоции
Може би повечето от хората, които пазаруват на пазара изглежда не вярват, че въобще го има, защото са опитвали да сравняват цени. „Може би има нещо вярно. Не може да няма. Слушам, че говорят, че цените се вдигат предварително. После уж се свалят“, посочва клиентът Ивайло Петров.
„Освен това много хора, много бутане, много нещо! Не е спокойно! Винаги след това човек съжалява за това, което е взел, защото цената му идва на нормална цена, а не намалена“, отбеляза друг клиент Нина Петрова.
„Има колебания в хората понеже си мислят, че цените се вдигат и нарочно се намалят после на „черния петък“, но при нас не е така“, обясни Лучникова.
Прави или не в съжденията си, повечето хора на пазара, вместо идеята за „черен петък“ изглежда като спестовност повече приемат българската поговорка „Бели пари за черни дни“.
„Винаги си оставяме парички, когато човек е в нужда да има да си дръпне от тях и да си ги използва, когато има нужда, но не така за покупки – да тръгнеш да пазаруваш, че е петък и е уж намалено“, подчерта Петрова.