Снимка: iStock
Новият кабинет на Тръмп иска да спре практиката
Робърт Кенеди-младши, който беше номиниран от Доналд Тръмп да оглави Министерството на здравеопазването в новия му кабинет, се закани да сложи край на практиката с добавянето на флуорид в питейната вода на американците. По думите му новоизбраният президент на САЩ щял да призове за това още в първия ден след встъпването си в длъжност. Милиардерът не е обявил категоричната си позиция по темата, но каза, че е възможно да направи такава препоръка.
Какво е флуорид и какви са ползите от него?
Флуоридът е минерал, който се среща естествено във водата, почвата и въздуха. За него е доказано, че предотвратява образуването на кариес. Помага като укрепва зъбния емайл - неговата твърда външна повърхност. Това прави зъбите по-устойчиви на киселината, произведена от бактериите, които причиняват кариес. Флуоридът също така предпазва от появата на кариеси като замества и предотвратява загубата на минерали в зъбите.
Кога започна флуорирането на водата в САЩ?
В началото на ХХ век появата на кариеси е често срещан проблем в Съединените щати. По това време американски учени наблюдават, че хората, които живеят в райони, където питейната вода има естествено високи нива на флуорид, имат по-здрави зъби. През 1945 г. град Гранд Рапидс в Мичиган става първият, чиято управа решава да обогати питейната вода с флуорид по контролиран начин. В следващите 15 години броят на кариесите при местните деца намалява с близо 60%.
Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес
През 50-те години на миналия век Службата за обществено здраве на правителството на САЩ и Американската асоциация на зъболекарите официално признават приноса на флуорирането на водата за борбата с кариесите. Това води до широкото прилагане на тази практика във водоснабдяването на страната, както и до включването на флуорида в редица продукти за устна хигиена като паста за зъби и вода за уста.
Решението дали да се добавя флуорид във водата не е централизирано, а зависи от волята на местната власт. Проучванията показват, че в наши дни близо 63% от американците пият чешмяна вода, в която е добавен флуорид. Данните са от проучване, проведено през 2022 година.
В по-голямата част от света водата не се обогатява допълнително с флуорид. В някои държави съществува практиката веществото да се добавя към трапезната сол. В други райони на света пък нивата на флуорид във водата са достатъчно високи и не се налага допълнително добавяне.
Кога полезното може да стане опасно?
Службата за обществено здраве на САЩ препоръчва нивата на флуорид в питейната вода да останат под 0,7 милиграма на литър. Известно е, че нива над 1,5 mg/L увеличават рисковете за здравето като костни фрактури, заболявания на щитовидната жлеза и увреждане на нервната система.
Какво казва Кенеди?
Доскоро независим кандидат за Белия дом, наследникът на демократическия клан Кенеди – Робърт Кенеди-младши, реши да се откаже от надпреварата и да подкрепи Доналд Тръмп. В замяна той му предложи да оглави Здравното министерство. Три дни преди изборите в социалните мрежи Кенеди обяви, че в първия ден на новия си мандат Тръмп ще посъветва всички водоснабдителни дружества в Съединените щати да спрат да добавят флуорид във водата. Кенеди твърди, че флуорирането на водата в САЩ е свързано с множество здравословни проблеми, включително рак.
Какво твърдят експертите по обществено здраве?
Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията нарекоха флуорирането на питейната вода едно от 10-те най-големи постижения на общественото здравеопазване на ХХ век, отбелязвайки, че то ефективно предотвратява кариеса, независимо от социално-икономическия статус на човека или достъпа до медицински грижи.
Американската дентална асоциация отново изрази подкрепата си за флуориране на питейната вода като превенция срещу появата на кариес. Проучванията показват, че флуорирането на водата намалява появата на кариес с повече от 25% при децата и възрастните, дори и днес, когато хората си набавят флуорид от различни източници, включително пастата за зъби.
Не всички експерти са съгласни. Хирургът от Флорида Джоузеф Ладапо, който често изразяваше противоречиви позиции в областта на общественото здраве по време на пандемията от COVID-19, наскоро препоръча да не се добавя флуорид към водата, цитирайки проучвания, които предполагат, че практиката представлява риск за мозъците на децата.