Снимка: iStock
Парламентът блокира указа на президента Юн Сук Йол
Южнокорейският президент Юн Сук Йол обяви военно положение във вторник, обвинявайки основната опозиционна партия в страната в симпатии към Северна Корея и в антидържавни дейности. Юн не назова какви конкретни мерки ще бъдат предприети. Той цитира предложение на опозиционната Демократическа партия, която има мнозинство в парламента, за импийчмънт на висши прокурори и отхвърляне на предложения от правителството бюджет.
Южнокорейският президент определи действията на опозицията като „явно антидържавно поведение, насочено към подбуждане на бунт“. Освен това той твърди, че тези действия са „парализирали държавните дела и са превърнали парламента в леговище на престъпници“.
Пхенян окончателно затваря границата с Южна Корея
Той описва военното положение като необходима мярка за изкореняване на тези „безсрамни просеверни антидържавни сили“. Той определи решението като важно за защита на свободите и безопасността на хората, гарантиране на устойчивостта на страната и предаване на стабилна нация на бъдещите поколения.
Пхенян взриви пътища, свързващи го със Сеул
Председателят на парламента планира да свика заседание, според местната телевизия YTN TV. Новинарската агенция Yonhap обаче съобщи, че входът на парламента е блокиран и депутатите не могат да влязат.
Снимка: Getty Images
Юн обвини опозицията, че е превърнала нацията в „убежище за наркотици“ и е създала състояние на безредици, вредни за обществената безопасност и поминъка. Той също така каза, че Демократическата партия се опитва да свали либералната демократична система, заявявайки.
Снимка: Getty Images
„Ще елиминираме антидържавните сили и ще възстановим нормалното състояние на страната възможно най-бързо“ , увери обществеността президентът. Въпреки че призна, че военното положение може да причини известни неудобства, той обеща, че ще положи усилия за минимизиране на въздействието му върху обществеността.
Снимка: Getty Images
Парламентът на Южна Корея блокира обявеното военно положение
Скоро след обявеното от президента военно положение, южнокорейските депутати гласуваха да блокират указа на Юн Сук Йол. Президентът е длъжен да се съобрази с гласуването според южнокорейското законодателство. Не е ясно обаче дали това ще се случи. Указът за военното положение бе публикуван малко преди депутатите да обявят всички политически и парламентарни дейности за забранени. Независимо от това, кабинетът на президента трябва да „обсъди“ и да преразгледа решението за премахване на военното положение, съгласно конституцията.
Снимка: Getty Images
По-късно дори лидерът на управляващата Партия на народната сила на Юн Хан Донг Хун призова президента да отмени указа, според информационна агенция Йонхап.
Редактор: Румен Лозанов