Манипулираните кадри са създадени с изкуствен интелект
Нова измама в социалните мрежи, която може да крие рискове за здравето ни. В манипулирано с изкуствен интелект видео са използвани лицата на водещата на NOVA Невена Василева, както и на държавния здравен инспектор Ангел Кунчев. Идеята на измамата е да заблуди хората за съществуването на чудодеен крем, който е лично изобретение на доц. Кунчев.
Съдебните изпълнители влизат в битката с фалшивите реклами и злоупотребите с лицата на известни
С реален кадър от емисия на Новините на NOVA е направен така нареченият deep fake - изглежда сякаш водещата наистина изговаря тези думи, но това е постигнато с помощта на изкуствен интелект.
Образът на доц. Ангел Кунчев и преди е използван за такива измами. Тази конкретно вижда днес. Но вече са го търсили подлъгани хора – за да си купят продукта. „Преди 2-3 седмици получавах по няколко обаждания на ден от Франция, Швейцария, Германия да искат крема - и след като 10 минути обяснявах на възрастен човек, че няма такова нещо, завършихме с думите „Е, защо не искате да ми продадете този крем”, разказва главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Внимание! Измама с лика на Марина Цекова! Кой стои зад дийпфейк видеата с известни личности?
Лицето, гласът и доверието, което обществото има към него, са причина Ангел Кунчев често да е обект на такива манипулации. „Сменят се лекарствата - един път лекувам стави, друг път -полова немощ. Най-тъжното е, че се играе с чувствата на хората. Удавник и за сламка се хваща”, обяснява още доц. Кунчев.
Щом получи подобен сигнал, самият той е предавал информацията към специализирания сектор в ГДБОП. Потърсихме ги и ние – за да разберем колко трудно е да се залови киберпрестъпник. „Измамниците много добре знаят как да стоят на ръба на закона затова използват продукт, а не лекарства”, обяснява Владимир Димитров от сектор „Киберпрестъпления” в ГДБОП.
Поредна измама: Името на доц. Ангел Кунчев беше използвано във фалшива реклама на медикаменти
Тръгвайки по петите им, разследването често излиза извън нашите граници – в Украйна, Беларус и дори – Северна Африка. Но не това е причината малък процент от измамниците да бъдат съдени.
„В някои от случаите се е оказвало, че тези продукти са безвредни за хората и няма достатъчно доказателства, за да се повдигне обвинение на установените от нас лица”, посочва още Димитров.
В края на видеото виждаме, че страницата, която го е публикувала, има 140 последователи. Днес те са спаднали до нула, а от фалшивото видео няма и следа. Дали все още тези измамници са проследими – питаме и киберексперта Любомир Тулев.
„Дори в момента да не съществува, да бъде изтрита, във Facebook имат тази информация. Дори да получат такава информация, в ГДБОП са лимитирани в своите действия. По Закона за електронните съобщения, IP адрес може да се разкрие само когато има тежко умишлено престъпление с лишаване от свобода до 5 години и повече”, казва киберекспертът.
Тогава следва въпросът: „Как потребителите да разпознаят измамата?” „По Закона за електронните медии на журналистите им е забранено да рекламират. Можеш да клонираш глас - трябва ти просто да говори 3 минути и изобщо не е скъпо между 10 и 20 долара. Във фалшивата реклама забелязваме изговаряне на думи, но в много машинен стил - и има разминаване. Това са индикатори на deep fake видео”, добавя Тулев.