Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria
Още с първите крачки на тази благословена земя разбираме защо наричат Шри Ланка страната на усмихнатите хора. Усмивките от техните лица заразяващо се пренасят на нашите, с аромат от Цвета на боговете за добре дошли.
В Сълзата на Азия, както наричат острова, бита и дивото се сливат. Хората живеят сред дивите животни и животните са сред хората. Така още преди да опознаем местните, нетърпеливи да ни се представят са най-големите и красиви обитатели на Шри Ланка. Затова решихме да се запознаем с тях отблизо в техния дом.
На територията на Шри Ланка има около шест хиляди слона. За сравнение през 90-те са над 20 хиляди. „Едва 5% от мъжките слонове имат бивни, само 5 на сто. И това не важи само за слоновете в Шри Ланка – така е в цяла Азия, Индия и Тайланд. Знаете, именно заради бивните тези слонове са избивани. Така, че тази среща сега е много специална“, посочва екскурзоводът от Шри Ланка Антъни.
Заедно с нашите партньори в приключението от Explorers Club Bulgaria пристигаме в Национален парк „Минерия“ с достатъчно смелост, за да се доближим до стадо цейлонски слонове. „Това е най-малкият слон от този вид, достига до височина три метра и тегло 3 тона. За него е характерно, че пие по 110 литра вода на ден и се храни и се храни с около 160 кг зелена маса. Интересен факт е, че тези слонове се раждат 100-килограмови“, обясни деканът на ГГФ – СУ и председател на Explorers Club Bulgaria проф. Климент Найденов.
След като хилядолетия споделят този общ дом, двата свята - на хората и слоновете са в сблъсък, но в опит за съжителство в хармония. Всяка година около 300 слона умират от човешка ръка, а над 150 души от нападения на най-големите сред сухоземните бозайници. Но докато едни посягат, други изграждат убежище за пострадалите. Пинавала - най-големият приют за слонове в света.
На влизане не е лоша идея да си купите кошница с плодове. Храненето на животните е разрешено, бихме казали дори необходимо, защото се нуждаят от тонове храна на ден. А за да стигнат до реката плътно следват опитния си водач - Матали.
Това са питомни слончета, изключително приятелски настроени и е абсолютно безопасно да ги погалите, дори да им помогнете да си вземат душ в реката. Някои от тях са собственост на монаси. Те участват във фестивали – облечени са в специални дрехи, хората около тях танцуват. Например в Канди, където само веднъж годишно с ритуално шествие в златен лотос на гърба на слон се показва златният зъб на Буда“, разказва отговорникът за слоновете Шен.
„Непознатите земи”: 200 километра през Индийските Хималаи (ВИДЕО+СНИМКИ)
„Тук ние не използваме вериги, никога не сме посягали на животните. Те са наши приятели – храним ги, грижим се за тях. Има дори доктори – и е истински безопасен дом за самите слончета“, допълни Шен.
Влаковете в Шри Ланка са не само начин за придвижване, а оказва се - цяло приключение. Релсите минават по едни от най-високите и най-живописни места на острова. „Намираме се във влака от Нувара Елия за Ела. Трасето е дълго, ще бъде изминат за 3 и половина или 4 часа. Преди е превозвал чай и затова се движи изключително бавно. Всички приемат, че това е един от 13-те най-романтични пътища в света“, твърди проф. Найденов.
И не е чудно, че в днешно време туристите преобладават над местните пасажери. И от високите жп линии към една от най-главозамайващите кули. Амбулувава над град Гамбола.
Кулата се намира на над 1000 метра надморска височина. И е толкова висока и тясна, че всеки порив на вятъра може да я раздвижи, докато се изкачвате. Колкото по-нагоре, толкова по-малко ентусиасти. Но всяко стъпало нагоре - към преодоляването на този страх - накрая се отблагодарява на всеки осмелил се.
„Непознатите земи”: Как българска туршия стигна до Ангола (ВИДЕО)
И тъкмо сред хоризонтите, които разкрива безкрайната джунгла пред нас, се издига и Осмото чудо на света. 200-метрова величествена скала изсечена във формата на лъв. Преди 1500 години Сигирия била дворец на царско семейство, потомци на лъвска кръв. Легендите разказват, че крал на име Касапа убил своя баща и се възкачил на престола, който бил предопределен за брат му. За да се спаси от войските, които го преследвали. Касапа издигнал своя дворец на билото на скалното плато.
Смята се, че достъпа до нея в миналото е бил само през подвижен мост, който минавал над ров пълен с крокодили. И ако някой го преодолее, то за да се стигне до самия дворец трябвало да изкачи над 1300 стъпала., около огледална скала,която наричат така заради невероятната шлифовка.
Най-внушителна е именно издяланата в скалата фигура на седнал лъв, а стълбата към двореца минавала точно през устата му. Днес обаче са се запазили само лапите. Най-накрая стигаме върха, където и до ден днешен се разкрива величествена гледка.Тук се е издигал дворецът в мрамор и скъпоценности. Любопитството ни обаче явно крие рискове, защото сега мястото също си има пазители. И точно тук гледката в облаците ни припомня една от местните легенди, че от Шри Ланка до Рая ни делят само 40 мили.
Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria. Цялото пътешествие гледайте във видеото.