„Ежедневно се изпращат около 2,5 млрд. фишинг съобщения", каза киберекспертът Христиан Даскалов

Собственикът на компанията Meta Марк Зукърбърг заяви, че освобождава проверителите на факти в социалните мрежи. Как това ще се отрази на дигиталната среда? Темата в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS обсъждат преподавателят и уебдизайнер доц. Жюстин Томс и киберекспертът Христиан Даскалов.

„За мен това не е добра новина. Свободата и слободията са на една крачка разстояние в дигиталната среда. Това е ход от страна на собственика на Meta да се хареса на новите силни на деня, а именно - на Доналд Тръмп. И без това хората са достатъчно объркани. Това изисква ние като граждани да сме по-активни срещу пропагандата”, каза Томс.

Meta освобождава проверителите на факти, ще препоръчва повече политическо съдържание

Даскалов заяви, че дезинформацията е огромна част от работата на един социален инженер, когато той работи за определена кауза. „Законът на ЕС се проваля в това да наложи определени санкции при контрол върху социалните мрежи”, каза той и даде пример с изборите в Румъния, при които активно беше използван TikTok. Според него и досега проверителите на факти не са играли особено важна роля. „Ежедневно се изпращат около 2,5 млрд. фишинг съобщения. Техните изпращачи се надяват, че някой ще се поддаде и ще натисне нещо, за да попадне в мрежите им”, допълни Даскалов.

Нигерия: Център на цифровите измами и киберпрестъпността

Относно продължаващите подобни атаки, той посъветва да не бързаме да отваряме писма, които се изпращат от името на банки, електроразпределителни дружества и други институции.

За доц. Томс е важно да сме проактивни. „Facebook за България е изключително силен инструмент, може би над средното за света”, каза тя.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Весела Веселинова