Според младежите властите трябва да поемат морална отговорност за случилото се

В Нови Сад започна студентска блокада. На 1 февруари се навършват точно три месеца от трагедията, когато падналата козирка на гарата в града уби 15 души и рани тежко други двама. Това е кулминацията на протестите и поредният опит да бъде принуден режима на Александър Вучич да изпълни исканията. Хиляди от цялата страна излязоха, за да изразят недоволството си.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Снимка: АП/БТА

И трите ключови моста в града - Варадинският мост, Мостът на свободата и Мостът на Жежел бяха напълно блокирани по-рано днес. Протестиращите от Моста на Жежел и Варадинския мост прекратиха блокадите на място и се събраха на Моста на свободата, където се очаква тя да продължи 24 часа. По-късно ще стане ясно дали ще остане и през новата седмица.

Протестът ще продължи след полунощ, а преди това ще бъде обявено 15-минутно мълчание в памет на жертвите.

Организаторите съобщиха, че са предприели всички мерки за да няма никакви инциденти. В района има отцепен перимерът, за да могат да минават линейки.

Снимка: АП/БТА

Походът на сръбските студенти от Белград достигна близо до Нови сад

Към студентите се присъединиха хора от над 160 града и общини в Сърбия. Въпреки оставките в началото на седмицата на сръбския премиер Милош Вучевич, както и на кмета на Нови Сад Милан Джурич, исканията на младежите остават непроменени. Студентите настояват виновните да понесат съдебна отговорност за инцидента със срутилата се козирка на жп гарата.

Снимка: АП/БТА

Продължава пешеходният поход на студентите от Белград към Нови Сад

Преди протеста хиляди мотористи тръгнаха на шествие по улиците на Нови Сад и достигнаха до ЖП гарата, където загинаха 15-е души. Част от участниците в шествието бяха с автомобили.

„Напълно подкрепяме нашите младежи. Това трябваше да се случи отдавна, а не да чакаме да се стигне до трагедии. Студентите са нашата надежда. Надявам се, че ще има промяна”, казва Ивана Николич, жител на Банстол.Снимка: АП/БТА

„Дойдохме, за да подкрепим колегите ни от факултетите в Нови Сад в тяхната блокада, тъй като това не е само тяхната блокада, но и нашата. Като държава трябва да останем решителни и да настояваме властите да поемат морална отговорност и да въведат ред”, добавя студентът Велко Ристич.

„Виждам края, това трябва да бъде доведено докрай, защото не е нещо, което може да спре сега”, смята студентката Сара Безбрадица.

„Трябва да упорстваме, тъй като това е колективна борба. Беше предизвикателство, но въпреки това успяхме да стигнем дотук. Няма да се предадем, продължаваме напред. Ще подкрепим нашите колеги и граждани от Нови Сад”, посочва студентът Душан Новакович.

Студентът Никола Петрович сподели, че хората трябва да останат обединени. 

"Отговорните хора, които са на власт, още са на свобода. За първи път в нашата история хората излязоха на улицата и казаха "достатъчно" на несправедливостта и лъжите", каза активистът Миран Погачар. Той допълни, че оставките прикриват главните виновници, които са на върха на властта. И подчерта, че фирма, която е получила разрешение за ремонта на гарата.  "Ако няма отговори, протестите няма да спрат", каза още активистът.

Затова протестиращите искат не оставки, а правосъдие.

Новак Джокович също оказа подкрепа на студентите като се появи със суитшърт с надпис „Студентите са шампиони”. 

Свещите в памет на загиналите пред гарата още горят три месеца по-късно, а местните продължават да отдават почит. Към тях се присъединиха ветерани от 63-парашутна бригада, а професори готвиха за студентите.

Президентът Александър Вучич обяви вчера вечерта на контраминиг, че протестите в Сърбия са опити на чуждестранни разузнавателни агенции да дестабилизират страната. И отхвърли възможността за съставяне на преходно или експертно правителство.

Репортер: Петър Антонов

Редактор: Виктория Гетова
Източник: БГНЕС