Снимка: iStock/Видео:"Ройтерс"
Средната температура е била 13,23° C
Първият месец на 2025 г. е бил най-топлият януари, измерван някога в света. Това сочат данните на европейската обсерватория „Коперник“.
„Това е един изненадващ месец, който продължава рекордните температури, наблюдавани през последните две години, въпреки развитието на условията на „Ла Ниня“ в тропическия Тихи океан и техния временен охлаждащ ефект върху глобалните температури“, заяви Саманта Бърджис, заместник-директор на Службата за климатични промени.
Официално: 2024 година е най-топлата в историята на метеорологичните измервания
Със средна температура от 13,23°C „януари 2025 г. е бил с 1,75 °C над прединдустриалното ниво“, преди хората да променят радикално климата чрез масовото използване на въглища, нефт и изкопаем газ.
Last month was the hottest January on RECORD - with global average temperatures hitting 13.23°C https://t.co/4dpfso05we pic.twitter.com/QT0UfN2TTT
— Mail+ (@DailyMailUK) February 6, 2025
Учените са очаквали рекордните 2023 и 2024 г., двете най-топли години, измервани някога, да спрат с края на естественото явление на затопляне Ел Ниньо и появата на неговата противоположност - Ла Ниня.
„Това е малко изненадващо. Не виждаме този ефект на охлаждане или поне на временно спиране на глобалните температури, който очаквахме да видим“, каза Жулиен Николас, климатолог от „Коперник“.
Глобалното затопляне: С колко са се покачили температурите в последните години
Наблюдават се дори признаци на „забавяне или спиране на еволюцията към условията на Ла Ниня“, които според климатолога могат да изчезнат напълно до март.
Температурите на повърхността на океаните, които покриват повече от 70% от земното кълбо и са основните регулатори на климата, обаче са на нива, които никога не са били наблюдавани преди април 2023 г.
Въпреки това януари 2025 г. е вторият най-топъл месец за повърхността на океаните, след абсолютния рекорд, поставен през януари 2024 г.
Редактор: Цветина Петкова