Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria

Животът в Южна Африка е битка на контрасти. Тук може да се види всичко - от уникалната природа, през къщите за милиони, до гетата и огромната престъпност.

„В Южна Африка биха те убили за 20 ранда, което е 2 лева. Животът има нулева стойност”, казва Йордан Инджев.

Южна Африка: Живот между злато, красива природа и престъпност (ГАЛЕРИЯ)

Днешното пътешествие започва от „непознатите земи” на Йоханесбург - най-големият град в Южна Африка и икономическият двигател на континента. Наричан е още „Златният град”. Тук е открито едно от най-големите находища на злато в света. Тук екипът ни срещна и Йордан - един от успелите българи зад граница. Преди 18 години семейството му тръгва да търси своя път.

„Трябваше да вземем решение някъде да отидем и буквално по географската карта решихме, че мястото в това. Красива е Африка и сме ѝ благодарни”, казва Радка.

„Непознатите земи“: Южна Африка - земите, в които миналото определя настоящето (ВИДЕО)

Градът е определян като един от най-опасните в света. Тук се намират и така наречените „Отвлечени сгради” - това са изоставени или незаконно обитавани сгради, предимно в центъра на града, които са превзети от престъпни групировки. След края на апартейда, известен като тъмната ера на Южна Африка, когато системата налага расово разделение, групировките се възползват от ситуацията, „отвличат“ сградите и започват да събират наем от по-уязвимите хора, предимно бедни семейства, мигранти и бездомни.

В Йоханесбург се намира и „Совето” – кварталът, станал известен като сърцето на борбата срещу апартейда. Тук е и домът на Нелсън Мандела. Първият демократично избран президент на Южна Африка, човекът, който се изправя срещу расовата несправедливост.

Градът обаче е известен и с уникалната си природа. Приключението ни продължава към Драконовите планини. 

„Наричат се Драконовите планини, защото местните са смятали, че над тях прелита дракон, който се оглежда в тях”, разказва проф. Климент Найденов, декан на ГГФ - СУ, председател на Explorers Club Bulgaria.

Движим се по живописния панорамен път на каньона Blyde river. Той е третият по големина в света. Истинско природно зрелище. Гледката към трите рундавели, както ги наричат, е неописуема, а прочутите дупки на късмета, изваяни от природата, събират хиляди туристи. И така неусетно влизаме дълбоко в дъждовната гора. Едно от най-любопитните места за туристите е така нар. „Прозорец на Господ” - място, което ви очарова с гледката на финала, но първо трябва да минете през доста стръмна пътека през дъждовната гора.

Нищо обаче не може да се сравни с магията на водопадите Виктория. Едно от най-величествените чудеса на природата се намира на границата между Замбия и Зимбабве.

„Оригиналното име на водопадите Виктория е: „Моси-ла-Туния”. Името символизира силата на водата и в буквален превод означава „Гърмящ дим", но Дейвид Ливингстън им дава името на Кралица Виктория”, обясняват местните.

Името не е случайно. Капките от бурната вода се издигат на 400 метра височина, а тътенът на Виктория се чува от 40 километра.

Това е едно от най-красивите места по целия свят. Каскада е от общо 9 мощни водопада. Те са високи над 100 метра и широки близо 2 км. Каскадата е част от световното наследство на ЮНЕСКО.

И обратно в Южна Африка, пристигаме в Кейп Таун, където една българка прославя родината.

„Имаме единствения парфюмен музей и парфюмерия на континента Африка”, разказва Даниела Куманова. Тя е родена в Пловдив, а фамилията ѝ пристига в Южна Африка през 1991 г.

Освен на българска роза, в Африка мирише и на хубаво вино. В Стеленбош е най-известният винен район, обяснява проф- Найденов.

Тук е и едно от новите 7 чудеса на света. Table mountain или Планината маса е място, което може да спре дъха на всеки. Името ѝ идва от формата, която наподобява маса. Издига се високо над града, а до върха се стига или по някоя от многото туристически пътеки, или с кабинковия лифт, който предлага 360-градусова гледка.

„Забележително място. Най-вече с флората и фауната. Има над 7 000 ендемични вида”, разказва географът Стоян Широв от Explorers Club Bulgaria.

Висока 1085 метра, тази внушителна планина е любима туристическа дестинация.

„От тук именно започва заселването на европейците. Още през 15 век тук пристигат португалците, а после и холандците. Това в днешно време е най-модерният, най-чистият град в РЮА, а според класация на „Ню Йорк таймс” това е един от най-добрите градове за живот”, обяснява Стоян Широв.

А изненадите не спират до тук. Тръгваме към ботаническия рай на Африка. Кирстенбош е една от най-красивите ботанически градини в света. Основана е през 1913 г., тя съхранява над 7 000 вида местни растения, включително прочутата протея, националното цвете на Южна Африка. Изграден е и въздушен мост, който предлага спиращи дъха гледки към този природен оазис.

Няколко часа по-късно и вече в подножието на планината, попадаме в пъстрото сърце на Кейптаун. Емблематичният квартал „Бо-каап”, известен със своите ярко оцветени къщи, заселени преди години от потомци на роби. Всяка фасада разказва своята история, а цветовете символизират радостта след края на апартейда.

Кейптаун е дом на хиляди южноафрикански морски тюлени. Те обитават студените води на Атлантическия океан и са сред най-често срещаните морски животни. Качваме се на кораб и тръгваме към един от островите. Посещението на Кейптаун не е пълно без среща с тези симпатични и любопитни обитатели на океана! Морските тюлени са изключително социални животни. Те отлични плувци. Гмуркат се на дълбочина до 200 метра, за да търсят храна. 

„Непознатите земи”: На сафари в Южна Африка и Ботсвана (ВИДЕО)

И от тюлените към пингвините! Да правилно чухте в Африка има пингвини.

„Намираме се на Боулдърс бийч в Южна Африка. Тук правителството е направило резерват с цел опазване на южноафриканския пингвин или очилат, някои го наричат и магарешки заради характерния звук”, обясни проф. Найденов.

Следваща спирка нос Добра Надежда, мястото, където океаните се срещат. Традицията повелява там да се отвори шампанско. Територията е обвита в легенди за силата на океана и за десетките корабокрушения. Тук студените води на Атлантическия океан срещат топлите течения на Индийския  и точно това създава едно от най-драматичните, но и най-красиво крайбрежие в света. Силен вятър, уникална природа и безкраен воден пейзаж.


Кейп таун обаче е и град, в който животът кипи в хармония с природата. Градската атмосфера е изключително пъстра. Тук ежедневието е изпълнено с музика, цветове, празници, безкраен океан и каране на сърф.

Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria