Трусът е регистриран в 12:49 ч.

Земетресение от 6,2 по Рихтер в района на Истанбул, Турция, става ясно от данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център и турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД). То е станало на дълбочина около 7 километра и е продължило 13 секунди. Вторичните трусове са над 120. 

151 души са пострадали заради силното земетресение в Истанбул. Те са получили наранявания, след като са скочили отвисоко в паниката си. Това съобщиха от управата на мегаполиса. Пострадалите се лекуват в болници, без опасност за живота. 

Каква е обстановката в Истанбул

Трусът удря мегаполиса в почивен ден, в който хиляди отбелязват празника на детето.

„Беше кратко и силно хоризонтално разтърсване. В кварталите на Истанбул, които се намират по-близо до България, има пукнатини по стените на сградите. Хората са излезли навън, защото се страхуват”, каза Февзие Акман - жител на Истанбул, пред NOVA.


Земетресението изкарва милиони по улиците на мегаполиса. Много от хората са категорични, че ще нощуват под открито небе.

„На четвъртия етаж се усети мощно. Трясъкът беше много силен. Хората се притесняват и наистина не се знае дали трусовете ще продължат”, допълни Ферди Сечкин.

Певецът Росен Янчев е в една от големите истанбулски болници, заедно с майка си, когато земята под краката им започва да се люлее.

„Настана тотална паника сред хората и започна евакуация. За първи път видях как се евакуират пациенти на болница. Буквално майка, която току-що беше родила изкараха детето завито в едно одеалце”, разказа Янчев.

След шока започва и масовото бягство от Истанбул. За това, че има хаос, потвърждава и журналистът Аху Юзурт.

„Имаше дезорганизация. Хората се паникьосаха. Информацията беше оскъдна за това къде да отидат, как да се евакуират и какво да правят. Те просто изскочиха на улиците, качиха се в колите си и решиха да пътуват и да напуснат града, което доведе до хаос”, коментира тя.

Трусът стряска милиони в цялата Тракийска област.

„В Чорлу няма съборени сгради. Положението е овладяно и ситуацията е спокойна. Доколкото имам информация от колегите в Силиври, и там няма усложнения. Земетресението обаче беше силно. Сред хората има паника”, обясни за NOVA заместник-кметът на Чорлу Гюнер Четин.

Часове след земетресението турският президент Реджеп Ердоган успокои. „С нужната деликатност и внимателно следим развитието на ситуацията. За момента, Слава Богу, няма данни за сериозен проблем”, поясни държавният глава. 

Министърът на вътрешните работи Али Йерликая направи изявление: „Земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер се случи в Силиври, Мраморно море, Истанбул. АФАД и всички екипи на отговорните институции започнаха огледи на място”, посочи той.


​От кметството на Истанбул предупредиха гражданите да не влизат в сгради, които са повредени или за които се смята, че имат щети след трусовете, да не тръгват на път, освен ако не е необходимо. 

Министърът на транспорта и инфраструктурата Абдулкадир Уралоглу заяви, че няма данни за щети или проблеми по пътищата и летищата, не са засегнати влаковете и линиите на метрото. „Екипите ни продължават да извършват проверка на терен”, увери той.

Министърът на образованието на Турция Юсуф Текин обяви, че училищата в цял Истанбул ще бъдат затворени за два дни. Университетите също ще бъдат затворени в четвъртък и петък. 

Преди земетресението от над 6 по Рихтер, в 12:13 ч., е регистриран трус от 3,9 край бреговете на Силиври. Дълбочината му е била 6,99 км.

Къде в България беше усетено силното земетресение

Според Националния сеизмологичен център към Националния институт по геофизика, геодезия и география - БАН трусът е бил с магнитуд 6,3 по Рихтер. Земетресението беше усетено силно в части от Южна и Североизточна България, дори и в София. Епицентърът е на 140 км от Малко Търново.

Силният трус изправи на нокти хора в Хасковско, които в ранния следобед сами напуснаха домовете си. В гимназията по дървообработване в града дори се стигна до евакуация.

„Учениците са наясно с аварийните изходи. С подаден сигнал с училищния звънец, в рамките на три минути, беше изведена цялата училищна общност”, заяви директорът на ПГДС „Цар Иван Асен II” – Хасково Маргарита Топалова.

Сеизмологът при Националния сеизмологичен център - БАН Пламена Райкова-Цанкова обясни, че земетресението е било очаквано, тъй като районът, в който беше регистриран трусът, е сеизмичен.

„Земетресение, близо до Истанбул, се очакваше. Събитието е силно, усетено е и на наша територия, което също беше очаквано, защото става въпрос за магнитуд от 6,3 по Рихтер”, поясни Цанкова.


Ето защо няма изненада, че трусът е стреснал и хората от Североизточна България. Земетресението е усетено в Шумен предимно по високите етажи. Няма данни за нанесени щети.

„Столът, на който стоях, се разклати доста стабилно. Трусът се усети значително на третия етаж”, разказа Божанка Николова.

Особено силно беше усетено земетресението в Бургаско. Два сигнала са подадени в Регионалната служба за защита на населението. Единият от жена, която е съобщила за труса, а другият - от мъж, който е усетил миризма на газ. Изпратените екипи на място обаче установили, че миризмата идва от фризьорски салон.

Децата в някои училища и детски градини са били изведени навън. Служители в институции пък сами са напуснали сградите, в които работят.

Сработи ли системата за ранно известяване BG-ALERT - министър и премиер се разминаха в отговора.

„Доколкото знам е сработила. Не мога да кажа дали всеки човек в Бургаска област е бил предупреден”, каза вътрешният министър Даниел Митов.

„Информацията, която е получена, е от платформи, които са под операционната система на Android и нямат връзка с BG-ALERT. BG-ALERT не прави ранно предупреждение за земетресение, защото такава потенциална възможност няма нито една система, предвид характера на земетресението като бедствие”, посочи премиерът Росен Желязков.

По-късно от МВР уточниха, че не е имало необходимост от задействане на BG-ALERT. Тя известява при бедствия, извънредни ситуации и други, представляващи заплаха за живота, здравето или имуществото, казват от министерството.

Какво да правим при земетресение

→ Както във всички критични ситуации, най-важното е да не се поддавате на паниката;

→ Не трябва да напускате жилището, училището и изобщо сградата, в която се намирате, освен ако бихте могли да излезете на открито и да се отдалечите на безопасно разстояние от сградата за около 10 секунди от усещането на труса;

→ Отворете вратите за излизане, тъй като могат да се заклинят и да не се отворят, което ще затрудни евакуацията след края на труса;

→ Заемете най-безопасното място в сградата - под рамката на вратата, близо до вътрешна стена, колона, под стабилна маса или легло;

→ След първите вибрации люлеенето ще се засили. Запазете самообладание и не хуквайте към асансьорите и стълбите;

→ Ако сте на улицата, застанете далеч от сгради, далекопроводи, улични лампи и високи дървета;

→ Ако трусът ви завари зад волана, спрете на открито, безопасно място и изчакайте;

→ В обществения транспорт е по-добре да изчакате края на труса в превозното средство.