Снимка: iStock
Президентът на Украйна заяви, че ще бъде в Истанбул и ще чака руския държавен глава
Минимален е шансът да има среща между Владимир Путин и Володимир Зеленски в четвъртък в Истанбул. Това коментират анализатори. Президентът на Украйна заяви, че ще бъде в най-големия турски град и ще чака руския държавен глава. Германия обяви, че големите европейски страни започват подготовка на допълнителни санкции срещу Русия заради отказа да приеме примирие.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска Киев да уважи предложението на Путин за директни преговори Русия-Украйна от четвъртък. Той каза, че може да пътува до Истанбул за срещата. „Има потенциал за добра среща. Аз настоявах тя да се проведе. Мисля, че може да има добър резултат. Вярвам, че двамата лидери ще бъдат там. Мислех си да летя до Турция. Не знам къде ще бъда в четвъртък, защото имам толкова много срещи, но си мислех наистина да отида”, заяви американският президент.
ЕС подготвя 17-и пакет санкции срещу Русия
Въпреки че Зеленски поиска като предусловие Русия да приеме предложеното им 30-дневно примирие, той отговори на искането на Тръмп с изявление, че ще чака руския президент в Турция. „Ще бъда в Турция този четвъртък, 15 май, и очаквам Путин лично. Надявам се, че този път той няма да търси причини, поради които да не може да направи нещо. Готови сме да разговаряме, за да сложим край на войната - в четвъртък, в Турция. Президентът Тръмп го подкрепи, всички лидери го подкрепят”, посочи Зеленски.
Президентите на враждуващите страни седнаха на една маса през 2019 г. преди пълномащабната инвазия на Русия в Украйна. Засега изглежда, че нова среща е малко вероятна. „Според мен Зеленски си прави сметката, че понеже Путин явно не е склонен на каквато и да е сделка, ще изглежда зле в очите на Тръмп. Вариантите са два - или Путин няма да отиде в Турция и ще покаже себе си като страната, която не иска да спре трагедията в Украйна, или ще се появи в Истанбул, но няма да приеме примирието и това ще има същия ефект”, заяви експертът от мозъчния тръст FPRI Максимилиан Хес.
Междувременно големите европейски страни изпратиха външните си министри в Лондон за среща за войната и въпросите за сигурността в Европа. Франция, Германия, Италия, Испания и Полша настояват Русия до края на деня да отговори на предложеното 30-дневно спиране на огъня. Берлин каза, че подготовката на новите санкции вече е започнала.
„Ако Путин отново отхвърли предложението за примирие, логично натискът не трябва да е върху жертвата на агресията. Трябва да е върху агресора, докато той не започне да усеща този натиск и не стане по-разумен.”, категоричен е министърът на външните работи на Полша Радослав Шикорски.
Зеленски: Лично ще чакам Путин в Турция
Зеленски обсъди с турския си колега Реджеп Ердоган подробности около предстоящите на 15 май преговори в Истанбул. „Разговарях с турския президент, за да обсъдим ключови подробности за срещата в Турция, която може да помогне за прекратяване на войната. Благодарен съм за неговата подкрепа и готовност да улесни дипломацията на най-високо ниво. Ние споделяме общи възгледи за необходимостта от спиране на огъня”, написа украинският президент. Той подчерта, че освен това е важно партньорите да осигурят наблюдение на примирието.
„Готови сме за преки преговори с Путин. От решаващо значение е, че ние в Европа продължаваме да работим заедно, за да осигурим дългосрочни гаранции за сигурността. Ще останем в постоянен контакт със САЩ. Двамата с президента Ердоган ще продължим съвместните ни усилия за осигуряване на мир”, добави Зеленски.
Междувременно първият разговор с чуждестранен лидер на папа Лъв XIV беше именно с украинския държавен глава. Двамата обсъдиха съдбата на децата, които Русия отведе от окупираните украински територии. Смята се, че между 10 и 20 хиляди деца са изпратени в Русия. Често те са давани за осиновяване от руски семейства в нарушение на международното право.
Редактор: Калина ПетковаПоследвайте ни