Нов дрескод заменя провокациите с благоприличие
Фестивалът в Кан вече е в разгара си, но тази година с нови, неочаквани правила. Киносъбитието наложи дрескод. Новите правила забраняват голотата, прозрачните тоалети и дългите шлейфове, които пречат на движението и гледаемостта в залата. След години на разголени визии и модни провокации, сега организаторите искат повече благоприличие и равен шанс за всички да блеснат, без да засенчват останалите.
Една от потърпевшите от новите правила е Хали Бери, която трябваше да се откаже от дизайнерска рокля в последния момент. „Имах невероятна рокля за тази вечер и не мога да я нося, защото шлейфът е твърде голям, но разбира се, ще спазвам правилата. Относно частта с голотата - мисля, че вероятно също е добро правило”, заяви Хали Бери, която е член на журито.
Стилистите и дизайнерите, които месеци наред подготвят тоалети за звездите не скриха разочарованието си. „За мен модата е като свободата. От дете вярвам, че не е нужно някой да ми казва какво трябва да нося и какво не. За мен този тип правила са някак странни. Добрата новина? Жените вече могат да носят ниски обувки, след като преди години това също не беше възможно”, коментира Дженис Уайлън, модел и дизайнер на шапки.
„Що се отнася до токчетата, мисля, че е много добра идея. Казвам го от опит”, заяви Жулиет Бинош, председател на журито.
Филмовият критик на Би Би Си Том Брук припомни, че това не е първата подобна забрана в Кан.
„Това сякаш се случва всеки път в Кан. Спомням си, че преди няколко години имаше забрана за селфита. Жените не можеха да носят обувки без токчета, а сега и това”, казва Том Брук.
Случайно или не, в деня, в който Кан посреща световните звезди с нови правила, „свещеното чудовище на френското кино” Жерар Депардийо беше признат за виновен в сексуално посегателство над две жени по време на снимки. Присъдата от 18 месеца условно наказание предизвика разнопосочни реакции.
„Изключително доволна съм от решението. Правосъдието най-накрая излезе с ясни решения относно подобни поведения, известни на всички от години. Горда съм с това”, казва Силви Бернар, жителка на Кан.
„Мисля, че това е урок за Кан, защото толкова много хора, особено мъже - актьори и режисьори, са правили наистина лоши неща спрямо жени. Да, това е урок, за да бъде индустрията по съпричастна този вид престъпления”, коментира Серхио Оливейра.
Фестивалът в Кан стартира с размах, привличайки както холивудски легенди като Том Круз и Робърт Де Ниро, така и нови таланти. Тазгодишното издание се отличава със силно присъствие на жени- режисьори, ангажирани с обществени теми. Политическите сюжети – от войните в Газа и Украйна до новите мита в САЩ – също не остават извън прожекторите, в доказателство на това, че киното и реалността остават тясно свързани.
Последвайте ни