Отпускат се близо 23 млн. лв. за профилактика и грижа за децата

Националната здравноосигурителна каса ще санкционира болници и лекари за отчетена, но неизвършена дейност. Тази промяна е залегнала в новия Анекс на Националния рамков договор, който беше подписан от Лекарския съюз и НЗОК.

► Според одобрения текст на всеки лекар, който е надписал дейност в практиката си, ще бъде прекратен договорът. Санкцията ще важи една година.

► И още от договора – от бюджета на НЗОК около 23 млн.лв. се отделят за профилактика и грижа за децата.

► Предвижда се специалистите да бъдат стимулирани с повече средства за всеки прегледан малък пациент – с близо 1 лв. повече от това, което да получавали досега.

► Цените на клиничните пътеки остават непроменени.

Ще отпадне ли хартиената здравна книжка

► В Анекса липсва финансиране на биомаркерната диагностика за онкоболни пациенти.

Огнян Касов води битка с онкологично заболяване вече трета година.  Претърпял е операция на дебелото черво и на черния дроб. Предписаното лечение и химиотерапия не дали резултат. Направили му биомаркерна диагностика, за която Огнян платил 5 000 лева. Той разказва, че изследването е трябвало да бъде направено, за да се установи как трябва да продължи лечението.

Подобна диагностика е добре да се направи още в самото начало от лечението.

„На практика, ако имаме биомаркери, които да определят точната схема, диагноза и прогноза при болния, се спестяват много излишни действия. И се спасява живот”, заяви проф. Галина Куртева, началник на Клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ „Св. Екатерина”.

Тази година от бюджета на Касата за биомаркери бяха заложени 5 милиона лева с идеята те да бъдат финансирани от перото за медицински изделия. Все още обаче не е уточнен точният механизъм, по който това може да се случи. И тъй като проблемът за съвременното лечение на онкоболните остава на дневен ред, пациентски организации отказаха да подпишат Анекса днес.

„Не чух категорични и състоятелни аргументи, спомена се за липса на средства. Но тук става въпрос за 0,2% от бюджета на Касата, така че това е несериозни", заяви адвокатът по медицинско право Силвия Величкова

„Не не сме против. Просто в момента нямаше време да се занимаваме и с този Анекс. Биомаркерната диагностика не е само да имаме едни пари, а да се създадат правила, да се види как в останалите страни в ЕС се реимбурсират, до каква стойност и кой заплаща”, заяви управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски.

Анализ за това вече е поискан от Здравното министерство, допълниха от надзора на Касата.

„Когато трябва да се прекопае една нива, само една лопата не е нужна, на този етап е осигурена само тя. За да влезем в този алгоритъм, ние сме започнали работи по въпроса. Надявам се, че при изготвяне на точни правила, това един ден ще стане”, заяви председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.

А докато стане, пациентите ще продължат сами да търсят спасение.

„Който няма такива възможности, трябва да вдигне ръцете и да се предава”, споделя Огнян.