В противен случай ще има структурни промени в отговорните институции, категоричен беше Желязков

Премиерът Росен Желязков постави едномесечен срок на всички отговорни институции да постигнат видим напредък в борбата с войната по пътищата. Той настоя за реални резултати – по-добра координация, засилен контрол, ефективни проверки и действия, които да се усетят пряко от гражданите.

Желязков предупреди, че ако в рамките на един месец не бъде постигната осезаема промяна, която да бъде усетена от обществото, ще предложи структурна реформа в системата за управление на пътната безопасност. Тя ще обхване Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, Пътна полиция и Държавната агенция по пътна безопасност.

Премиерът Росен Желязков възложи да се възстанови Координационният център по пътна безопасност в срок от един месец. Новината обяви самият той минути преди заседанието на Министерския съвет. 

„Проведох съвещание с МВР, „Пътна полиция и Националната агенция по приходите. Обсъдихме координацията при съществуващата организационна структура при органите, които следва да осъществяват контрол на пътя и да осигуряват безопасност на движението по пътищата. Последните инциденти показват, че организационната структура има потенциал, който не се използва. Реагира се стихийно и ситуационно”, уточни той.

След като тир връхлетя табела на бензиностанция: Говори шофьор на камион, станал свидетел на инцидента

„В петък ще се проведе национално съвещание на МВР във формат областни дирекции за по-добра организация по отношение на контрола. Възлагам на база на досегашните анализи и предначертани мерки - министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, министърът на електронното управление Валентин Мундров, председателят на Държавната агенция по безопасност на движението по пътищата и министърът на вътрешните работи, да възстановят Националния координационен център по пътна безопасност”, уточни още министър-председателят. 

И поясни, че в момента в него от всички ведомства, които имат отношение по темата, присъстват само служители от МВР. Желязков призова да се повиши координацията между институциите.

„Всяка, от която независимо от моето напомняне за това, че трябва да обменят информация, не функционира  с необходимото внимание”, допълни той.

И беше категоричен, че ако в рамките на месец не се види значителна промяна от обществото, ще предложи структурна промяна в тол управлението, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”, „Пътна полиция” и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата”.

„С това се надявам, че ще задействам вашия инстинкт за административно самосъхранение”, подчерта министър-председателят.

Вътрешният министър също коментира искането на премиера да се възстанови работата на Националния координационен център по пътна безопасност, в който влизат МВР, МРРБ и транспортното ведомство.

Националният координационен център за пътна безопасност трябва да бъде усилен. Навремето е работил, сега работи само КАТ там. Ще предложим, например камерите на пътя да бъдат оперирани от специално обучени за това лица, които нямат правомощия по Закона за МВР, така че да се освободи ресурс на Пътна полиция да упражнява контрол”, заяви Даниел Митов.

Освен „Пътна полиция” МВР влиза с целия си ресурс в контрола на пътя.

Вече ще бъдат включени сили на Криминална полиция, Охранителна полиция, както сили на Жандармерията и Гранична полиция, които да работят по пътен контрол”, заяви Мирослав Рашков, заместник-главен секретар на МВР.

Оперативното ръководство на МВР смята, че за последната година са постигнати добри резултати.

Издадените документи са 227 000, връчените документи са почти 46 000 повече, платените - с 58 406 повече”, заяви Захари Васков, директор на Главна дирекция „Национална полиция”.

Този петък ГДНП организира среща за пътната безопасност, на която трябва да присъстват всички областни дирекции в страната.