Русия и НАТО се договориха да си сътрудничат по проекта ЕвроПРО...

Руският външен министър Сергей Лавров не вижда сериозен прогрес на преговорите между Русия и САЩ за разрешаване на въпроса с разполагането на противоракетна отбрана в Европа.


\"Консултациите продължават, но не виждам светлина в края на тунела\", заяви външният министър на Мюнхенската конференция за сигурност. Министърът подчерта, че през последните месеци става дума именно за консултации, а не за пълноценни преговори.


Русия и НАТО се договориха да си сътрудничат по проекта ЕвроПРО на срещата на върха в Лисабон в края на 2010, но преговорите са в задънена улица заради отказа на САЩ да предоставят юридически гаранции, че системата ПРО няма да бъде насочена срещу руските сили за сдържане. В края на ноември миналата година руският президент Дмитрий Медведев огласи комплекс от военнотехнически и дипломатически мерки, с които Русия ще отговори на разгръщането на ПРО в Европа.

Лавров заяви, че Русия \"приветства всички усилия за възстановяването на доверието\" между страните и приветства публикуването на доклада на международната комисия от експерти на Евро-Атлантическата инициатива в сферата на сигурността. Комисията предложи план за действие за преодоляването на разногласията между Русия и САЩ в сферата на сигурността, а също и за сближаването в тази сфера между Русия и НАТО. Докладът беше представен днес в Мюнхен.


\"Самият факт, че се обсъждат пътищата за достигане на безопасност трябва да бъде приветстван\", подчерта Лавров.

Мюнхенската конференция е основана през 1962 г. като \"заседание на представители на министерствата на отбраната\" на страните-членки на НАТО. В момента това е международен дискусионен форум, събиращ политици, дипломати, военни, бизнесмени, научни и обществени експерти от над 40 държави /членове на НАТО и ЕС, а също така държави, играещи важна роля в света – Русия, Китай, Япония, Индия и др./


Дневният ред на конференцията включва такива актуални въпроси като борбата с международния тероризъм, реформите на ООН и НАТО, разрешаването на конфликтите в горещите точки по света, укрепване на регионалната и глобална сигурност. /РИА \"Новости\"