С “провал” и “успех” чуждите медии съобщиха за референдума

Първият български референдум в годините след края на комунистическия режим насочи погледите на чуждите медии към България, а коментарите им след края на гласуването се пръснаха между двете определения “провал” и “успех”.

Би Би Си нарече допитването „спорно” и наблегна върху констатацията, че ниската избирателна активност е компрометирала валидността му. Ако данните за това колко души са гласували в неделя се потвърдят, парламентът ще трябва отново да разгледа въпроса за втора ядрена централа в България, но правителството не е длъжно да строи в Белене. Според британската медийна корпорация референдумът е измерил и отношението на българите към Русия, която трябваше да реализира ядрения проект.

Слабото участие на избирателите е направило впечатление и в Берлин. Мнозинството от българите, които посетиха урните в неделя, гласуваха “за” развитието на ядрената енергетика чрез нова ядрена централа, но ниската активност лиши вота от валидност, отбелязва „Дойче веле”. В този дух са и коментарите на международните информационни агенции ДПА, Ройтерс, Франс прес.

Провалът не означава, че България ще трябва да спре разширяването на ядрените си мощности, което се подкрепя и от двата лагера в допитването. Опонентите обаче спорят къде да се строят новите реактори, посочва германската осведомителна агенция.

Българите гласуваха в полза на строежа на нова ядрена централа на първия си референдум в посткомунистическата ера, информира читателите си Еурактив. Европейското издание припомня, че проектът беше замразен от правителството на Бойко Борисов. Според авторите на статията решението, придружено с думите на премиера, че строежът на АЕЦ „Белене” може да струва над 10 млрд.евро, което е прекалено скъпо за страната, може да се интерпретира като желание да се намали енергийната зависимост на България от Москва.

„Управляващата партия ГЕРБ не успя да спре провеждането на референдума, но се погрижи той да се състои през януари, най-студеният месец в България, и махна името "Белене" от въпроса,” припомня Еурактив. Допитването изиграло ролята на тест за обществената подкрепа за политиката на Борисов преди парламентарните избори през юли, посочват от редакцията на изданието.

„Българите одобриха строежа на нова ядрена централа,” пише френският „Експрес”, цитиран от БГНЕС. За резултата следят внимателно в Москва, където според печатното издание мечтаят да увеличат енергийната зависимост на София от Русия.

Идеята за втора ядрена централа датира от 80-те години на миналия век и оттогава постоянно присъства в българската политика. Социалистите извадиха проекта от папките, когато бяха на власт и „без изненада” реализацията му беше поверена на руската държавна компания „Атомстройекспорт”, припомня вестникът. След оттеглянето на германската RWE, други западни партньори също предпочели да се въздържат от участие заради липсата на прозрачност в проекта.

Естествено, коментарите в руските медии бяха с друго настроение. В новината, че българите са подкрепили строежа на нова АЕЦ, РИА новости отбелязва, че в страната функционира една от най-големите ядрени електроцентрали в Източна Европа – АЕЦ „Козлодуй”, построена с активно съветско участие. България беше принудена да закрие първите четири блока на централата, за да изпълни изискванията за присъединяването й към ЕС, посочват от агенцията.

За изграждането на нова АЕЦ се обявиха 60,66% от българите, съобщи ИТАР-ТАСС. Според агенцията в референдума активно са се включили българските граждани, които живеят постоянно в Руската Федерация. Повече от 100 сънародници са гласували в българското посолство в Москва за строежа на нови ядрени мощности в Белене. Избирателна секция имало и в консулството ни в Санкт Петербург.

Мнозинството от българите, които участваха на референдума за бъдещето на ядрената енергетика в страната си, гласуваха в нейна подкрепа, пише „Комсомолская правда”. Според радио „Маяк” допитването е успешно, защото въпросът за новата атомна електроцентрала ще се върне отново в парламента. „Газета” цитира думите на лидера на социалистите Сергей Станишев, че резултатите от референдума са лично поражение за премиера Борисов, който замрази проекта „Белене”.