Преговорите обаче продължават до постигане на окончателен компромис

Лидерите от Европейския съюз са постигнали принципна договорка за бюджета на общността за периода 2014 – 2020 година.

Преговорите продължиха през цялата нощ и все още не са приключили. Евентуалният компромис се очаква да бъде финализиран по-късно днес.

Споразумението между 27-те страни-членки предвижда баланс между исканията на държавите от Северна Европа за по-стриктен бюджет и тези от източната част на континента, които настояват за повече пари за селско стопанство и инфраструктура.

Според пожелали да запазят анонимност дипломати, близки до разговорите в Брюксел, бюджетът ще бъде с 12 млрд. евро по-малко от предложения през ноември миналата година. Така разходите на общността ще бъдат 960 млрд. евро.

Ще бъдат орязани парите по проекти в областта на транспорта, енергетиката и телекомуникациите. Финансирането на селските райони през следващите седем години пък ще се увеличи с милиард и половина евро, както настояваха Франция и Италия.
 

Междувременно в хода на преговорите стана ясно, че заплатите на служителите в европейските структури ще бъдат замразени за две години. По въпроса в Брюксел вече било постигнато предварително споразумение. Мерките за икономисване на разходите в централата на ЕС предвиждат още съкращаване с 5% на броя на служителите в управленските подразделения на съюза. 42 хил. души работят в тях в момента. Страни като Великобритания настояват за сериозно съкращаване на административните разходи на съюза.

За орязване разходите на Европейската комисия се обяви и нашият финансов министър. В парламента Симеон Дянков коментира българската позиция в преговорите за евробюджета, като отбеляза, че има възможност за намаляването му, но това трябва да стане от две пера – административните разходи на Еврокомисията и съкращаване на милиардите, които отиват в момента за бедните райони в богатите държави, като например Южна Италия и Шотландия.
 

На този фон премиерът Бойко Борисов заяви, че очаква България да получи 2 млрд. евро повече за селско стопанство. „Това, което сега и канцлерът Меркел ми каза, и Ромпой, е, че България е страната, която получава най-много. Иначе напрежението е голямо, защото всички знаят, че този бюджет е орязан бюджет”, коментира Борисов, цитиран от националното радио. Проектобюджетът, по който се очаква да бъде постигнато съгласие, не предвижда намаляване на средствата за кохезионна политика. В него е запазена осигурената през ноември сума от 260 млн. евро за спрените реактори в АЕЦ "Козлодуй".