Ще се обърка ли гласуването с връщането към зимното часово време?
Предизборна ваканция за парламента. Народното събрание няма да заседава от 14 до 25 октомври, за да може депутатите да се включат в агитацията за местния вот и да не използват парламентарната трибуна за предизборни злоупотреби.
А на самите избори ни чака любопитно съвпадение. Оказа се, че местният вот съвпада със смяната на часовото време. Ще обърка ли това сметките на кандидатите и избирателите?
По закон началото и краят на изборния ден са заковани. Със смяната на времето обаче тези граници може да се окажат леко объркващи.
"Ние можем да объркаме всички избори", твърди говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
И леко плаващи. Например ето как:
"От 6 до 19 часа. Което ще бъде 5 до 18 по лятното часово време. И 7 до 20 за тези, които се объркат и го изчислят наопаки", смее се Цветозар Томов.
Извън шегите обаче от ЦИК са спокойни – смяната на лятното часово време със зимно е благоприятна и в този случай няма опасност от големи организационни щети.
"Обратното щеше да е по-неприятно, защото все някъде щяха да се успят и да закъснеят", на мнение е говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Сега рискът е най-много някой да подрани и да почака пред заключените секции. Сред потенциалните засегнати е баба Еленка Александрова от монтанското село Гаганица, която на всички избори ходи да гласува първа.
"Ще чакам! Толкова години съм била първа, сега няма да чакам", казва баба Еленка. Но все пак ще си вземе мерки.
А за да спаси баба Еленка и цялата страна от часовата неразбория, партия "Атака+ от години води неравна битка с лятното време. Националистите са внесли проект за решение, с което то да бъде отменено.
"Просто се доказа, че това не работи и обърква биологичния часовник", казва Десислав Чуков от "Атака".
Политиците-психолози като Иван Иванов от Реформаторския блок обаче са на друго мнение.
"Въпрос малко на самовнушение и да търсим под вола теле", смята още Иван Иванов.
Като експерт в политическата психология Иванов съветва избирателите да се наспят, да закусят добре и отпочинали да отидат до урните.
А заради бонуса от един час допълнителен сън политиците се надяват.
"Като се събудим, да направим правилния избор", добавя Десислав Чуков.
И така, още един път – изборният ден започва в 6 часа и приключва в 19. По новото време.
Повече по темата гледайте във видеото.