Лечебните заведения могат да поемат около 300 пострадали
"Екипите на Спешна помощ имат готовност за адекватни действия при евентуална терористична атака", заяви зам.-здравният министър д-р Ваньо Шарков в сградата на Клиниката по изгаряне на "Пирогов", където започва симпозиум "Организационни и медицински аспекти на поведение при терористичен акт".
Обучението се организира от Българското дружество по спешна медицина на Националната асоциация на работещите в спешната помощ.
„Тренировката, която беше проведена, показа, че имаме готовност за действия при подобна атака. Лечебните заведения имат готовност да поемат около 300 пострадали. При тренировката се видя, че има готовност. Националният център по трансфузионна хематология също има готовност да осигури кръв и необходимите препарати. Нарочно при тренировката не бяхме казали кои са лечебните заведения, които ще поемат пострадалите, за да проверим тяхната готовност. „Пирогов” беше едно от лечебните заведения. Видя се, че нашите спешни екипи могат да работят при такива условия. Още повече , че те имат опит от всекидневните случаи, с които се сблъскват”, каза Шарков.
Той подчерта, че е много важно да бъде съхранено здравето на екипите на Спешна помощ. Това е бил и един от изводите при голямата катастрофа в тунела на Витиня. Там информацията е била за над 35 пострадали и екипи са влезли вътре.
„Една от основните слабости в случая бе, че вътре на местопроизшествието трябва да влязат екипи на други служби. Нашата работа е да се окаже помощ, а не да влизаме вътре, където условно все още има терористи. Трябва да се научим – инстинктът на лекари ни прави уязвими в даден момент, а това, че сме уязвими, в определени моменти, не ни помага да спасим човешки живот”, коментира зам.-министърът.
Важно е екипите да работят без да бъде застрашено здравето им.
„И при терористични действия Спешната помощ трябва да стигне до 7 минути до мястото на инцидента. След това се прави преглед и стабилизиране на пациента и след това вече се транспортира към медицинско заведение. Всички действия се провеждат в контакт със здравните заведения, за да се знае къде какви случаи ще бъдат закарани. При учението се видя, че спешните отделения в здравните заведения в София имат готовност да реагират адекватно при евентуална терористична ситуация”, категоричен е Шарков.
"Всяка община трябва да има подготвен доброволчески отряд, който да е готов да помага на оторизираните държавни органи при терористичен акт, при аварии или бедствия", заяви шефът на Първия частен спешно авариен отряд Асен Пиперков.
Мариян Боновски, който също участва в днешните демонстрации, съобщи, че се очаква и мобилна болница, която е дарение от САЩ и в момента вече е на варненската митница. По думите му при евентуален сигнал за терористичен акт времето за реакция на отряда е 5 – 6 минути. 30 човека работят в екипите, а специалните палатки в момента са 2. Днес е била показана и специална линейка за трудно достъпни райони. Доброволческият отряд разполага и с дрон, на който могат да бъдат зададени задания по електронен път от координационния център.