Възможните спънки по пътя към целта, обобщени от Би Би Си

Само след пет месеца кандидатът на Демократическата партия за поста президент на САЩ Хилъри Клинтън може да се събуди в Белия дом. 
Но през дните, които остават до 8 ноември, тя едва ли ще спи спокойно, тревожейки се за възможните спънки по пътя към целта.

По темата

Според повечето анкети бившата първа дама има преднина пред своя съперник, но републиканският претендент Доналд Тръмп не мисли да се предава и все още е опасен.
Антъни Зукър, кореспондент на Би Би Си за Северна Америка, представя пет сценария, които смущават съня на Хилари Клинтън, независимо от общо взето благоприятните за нея прогнози.

Непредвидени събития

Множество неща просто са извън сферата, контролирана от един претендент за президентския пост.
До момента индексите за популярност на Клинтън строго отговаряха на индексите, сочещи задоволството на американците от положението в икономиката. Една внезапна финансова катастрофа може да промени ситуацията изцяло.
Терористично нападение също би могло да застраши шансовете й за победа през ноември. Наистина според общото мнение Тръмп реагира неадекватно на стрелбата в Орландо през юни; ноемврийските събития в Париж обаче му бяха твърде от полза в първичните избори. Случи ли се голям атентат на американска територия, мнозина американци може пак да се замислят кой ще им бъде върховен главнокомандващ. 
Да не забравяме и за стихийните бедствия, при които политиците са длъжни да реагират. Ураганът Санди например спомогна да се укрепи репутацията на Барак Обама през 2012 г. - но ураганът Катрина напълно разруши доверието към републиканците през 2005-а. 
Любителите на филми на ужасите знаят добре, че най-страшното чудовище е онова, което никой не е очаквал. Такава "октомврийска изненада" в навечерието на изборите е кошмар за всеки политик.

Скрити опасности

Рейтингите на Клинтън неведнъж са тръгвали надолу с публикуването на все нови подробности, свързани с даренията от чужбина за фондацията на сем. Клинтън или скандала с частната електронна поща, използвана от нея като държавен секретар на САЩ.
Засега впрочем тези изобличения остават в категорията дребни ужилвания и не заплашват сериозно шансовете на Клинтън за президентския пост.
Но ако изведнъж се разбере, че зад тези факти стои нещо по-сериозно? Държавният департамент проучва в момента съдържанието на 17 000 конфискувани от ФБР имейла, пазени в сървъра, използван от Хилъри Клинтън. Резултатът от разследването ще бъде оповестен в края на октомври.
Освен това нищо чудно Уикилийкс да публикува нови документи на Националния комитет на Демократическата партия. Основателят на сайта Джулиан Асандж намекна, че това може да стане още преди изборите. 
В криминалните романи такива неща често се случват изневиделица - но не и в реалната политика. Противниците на Хилъри Клинтън почти от 30 години вече анонсират страховити разкрития за нея, но не стигат доникъде. Единствено самата Клинтън знае какво всъщност я грози.

Рейтингов спад 

След конгреса на демократите през юли рейтингите на Клинтън говореха за скромна, но достатъчно висока популярност в страната като цяло и сочеха за кандидатката по-осезаемо превъзходство в най-важните щати. 
Тези дни обаче Тръмп постепенно набира популярност и скъсява очерталата се дистанция. Данни от допитвания дори показват, че е набрал преднина в някои щати.
Напълно е възможно анкетите да не отразяват мненията на ред избиратели - особено бели мъже, които днес се свенят да признаят, че симпатизират на Тръмп, но през ноември ще гласуват за него.
Проучванията сред електората никога не дават точна картина и в ред случаи може да формират неверни очаквания за изборния резултат.

Кибератаки

През август Доналд Тръмп привлече медийното внимание с изявление, че изборите може да бъдат фалшифицирани. Намекваше за машинации с избирателните списъци. Хилъри Клинтън също се бои от измами с данните от вота, но страховете й са свързани с друга опасност - хакерите.
В разговор с журналисти на борда на самолета си в неделя тя сравни шумотевицата около разбитата електронна поща на предизборния щаб на демократите със скандала Уотъргейт. Избирателната система в САЩ може всъщност да е застрашена по-сериозно - не само от публикуваните имейли.
ФБР откри улики, според които хакери са разбили бази данни за избирателите в Илинойс и Арканзас. Бюрото предупреди организаторите на вота, че трябва да засилят мерките за сигурност и да се подготвят за нови кибератаки.
Макар за враждебно настроени хакери да бъде крайно трудно тайно да повлияят на резултата от президентските избори в САЩ, дори отделни съмнителни цифри в най-важните щати може да хвърлят съмнение върху всички данни за гласуването в страната. 
Избирателните системи в САЩ са различни за всеки щат, което прави абсолютната сигурност недостижима. Един решително настроен противник като нищо може да превърне възможната победа на Клинтън в нескончаема съдебна разправия. Това не е само кошмарен сценарий за Клинтън, а означава опасност за цялата страна.

Дебати между претендентите

Трите предвидени срещи между претендентите, чиито дебати започват на 26 септември, гарантират на Хилари Клинтън възможността да блесне пред аудиторията с опита и ерудицията, които са явна отлика в нейна полза от Доналд Тръмп. Но представляват и сериозен риск.
Опитът подсказва, че дебатите ще съберат гигантска аудитория. През 2008 г. срещата между Джо Байдън и Сара Пейлин бе следена от 70 милиона телевизионни зрители. А помним и рекорда от 1980 г. - телевизионната аудитория на дебатите между Роналд Рейгън и Джими Картър достигна тогава 80 милиона души.
Тръмп редовно нарушава всички правила за дебати от този род, но не бива да бъде подценяван. Докато говори, той твърде често се държи не като политик, а като шоумен или актьор, и съзнателно провокира противника.
Той може да спечели и от нагласата на част от избирателите да му прощават неща, каквито никога не биха простили на професионален политик като Хилъри Клинтън. В дискусията тя може да разчита на своя опит - но не и да предвиди как ще се държи Тръмп.

Източник: БТА

Редактор: Красимира Кръстева