Тя се намира на точно 1000 стъпки от центъра на Древна Сердика
Базиликата "Света София", една от най-красивите забележителности в София, е била... пожарна. Тя се намира и на точно 1000 стъпки от центъра на Древна Сердика.
Храмът е най-древната светиня на града, построена в най-високата му по онова време част и прочула го надалеч из Римската империя.
„Тя е на 1000 стъпки от укрепения град. В Античността има вярване, че "Градът на мъртвите" трябва да е на 1000 стъпки от "Градът на живите". Това е точно случаят със „Света София”. Там е Източния некропол на Древна Сердика!”, разказва Ерина Кръстева, директор "Връзки с обществеността" в музея.
105 уникални икони на изложба в криптата на „Александър Невски”
Любопитен факт е, че днес църквата няма камбанария, а камбаната е окачена на вековен кестен пред входа на "Света София". Историята на една от най-старите църкви в Европа можем да обхванем с поглед в Музея за история на София до 1 октомври.
„Базиликата е превърната в джамия в края на 16 век. Появява се минарето. Но през 19 век има две доста силни земетресения, второто през 1858 г. слага край на минарето, то пада! Османците решават, че това е вид наказание и изоставят това място”, разказва Ерина Кръстева.
Откриха град на мъртвите на Перперикон (ВИДЕО)
След Освобождението „Света София” тъне в руини. Тогава на купола е построена наблюдателница на пожарната команда, а от нея се е виждал целият град.
Изложбата проследява промените на храма чрез архивна фотография, непоказвана до този момент в комбинация с произведения на известни художници като Харалампи Тачев, Цанко Лавренов, Петър Морозов, Васил Захариев. Сред експонатите са изложени и уникални находки, намерени от археолога Вацлав Добруски след разкопки през 1893 г. Един от най-интересните пердмети, намерен под базиликата, е сребърния реликварий с изображения на Христовия монограм. В кутията са открити частички изтляла материя с прах.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.