Те прибягнали до модифицирания онколитичен аденовирус

Международен екип учени от Испания и Франция за пръв път използва модифициран агресивен вирус за лечение на тежка форма на раково заболяване, съобщава сп. "Сайънс", цитирано от БТА.

За да ликвидират ретинобластом /рак на ретината/, научните колективи от университетите в Барселона и "Мария Кюри" в Париж прибягнали до модифицирания онколитичен аденовирус VCN-01. По-рано той намираше приложение при терапията на рака на костите.

Учени откриха нов вид кръвоносен съд в костите

Учените отбелязват, че аденовирусът VCN-01 е бил специално насочен за разрушаване на структурите на клетките, поразени от рак. След въвеждането му при опитни мишки било констатирано, че активността на агресивния вирус позволява да бъде нарушен клетъчният синтез на "завзетите" от болестта клетки. След известно време той "взривявал" поразените клетъчни участъци. При това специалистите констатирали, че аденовирусът VCN-01 действа като оръжие с висока точност, като поразява само заразените клетки и онези, които са разположени в непосредствена близост до тях.

Учени разкриват идеалната диета за добро здраве на хората и планетата

По мнението на биолозите, използването на агресивния вирус ще помогне да бъде избегнато хирургичното отстраняване на окото при ретинобластом. Новият метод ще позволи пълното прочистване на ретината от раковите образувания.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

 
Редактор: