Тя участва в конференция, подкрепяща европейската перспектива на страните от Западните Балкани

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева заяви в Солун пред колегите си от Западните Балкани, че подкрепата на България за европейската им интеграция продължава. Тя ги призова да продължат с реформите, а държавите от Европейския съюз - да изпълняват обещанията си и да започнат преговори за присъединяване с Република Албания и Република Северна Македония, съобщиха от Министерство на външните работи.

ВИЖТЕ СНИМКИ ТУК

“Не се обезкуражавайте, напредвайте с реформите заради вашите граждани, не само заради Брюксел и заради изпълнението на задължителните критерии. Вашите граждани заслужават да живеят в правови, демократични и проспериращи държава”, каза Захариева на първите дипломати от региона по време на организираната от гръцкото Министерство на външните работи конференция „От Солун до Загреб“ в подкрепа на европейската перспектива на страните от Западните Балкани.

Среща на върха за Западните Балкани в Солун

“Според всички анализи на Световната Банка, държавите от Западните Балкани са най-застрашени от „изтичане на мозъци“, заяви българският първи дипломат и допълни, че всяко правителство е длъжно да работи за добър живот на гражданите си, включително като създаде условия за качествено образование и професионална реализация на младите хора, за да остават в родината си.

Министър Захариева отправи послание не само към страните-кандидатки, но и към държавите от Европейския съюз.

Северна Македония и Албания започват преговори за присъединяване към ЕС през май?

“На тази маса всички говорим в един глас. След срещата на върха в Солун, по време на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 година организирахме отново среща на върха, посветена на разширяването, а сега всички очакваме и срещата в Загреб. Призивът ми към колегите от страните-членки на ЕС е да спазваме обещанията си и да дадем зелена светлина за преговори с Албания и Северна Македония. Началото на преговорите не е край на преговорите, а първите стъпки по един дълъг път. Но ако не може да изпълняваме обещанията си, по-добре да не ги поемаме”, каза Захариева.

“Третото ми послание е,  че новата методология за преговори, представена от Европейската комисия, не бива да е причина за отлагане за пореден път на началото на преговорите за членство с Албания и Северна Македония”, заяви българският вицепремиер.

“Много е важно и изпълнението на договорите за добросъседство - това показва зрялост и увереност, че когато нашите съседи седнат до нас на съветите в Брюксел, където се решават много тежки въпроси, трябва да са решили всички отворени въпроси със съседите”, каза Захариева.

Северна Македония: Без България интеграцията ни в ЕС ще е по-трудна

На конференцията в Солун присъстват министрите на външните работи на България, Гърция, Косово, Република Северна Македония, Сърбия, Словения, Черна гора и Хърватия, и.д. външен министър на Албания и зам. външните министри на Босна и Херцеговина и на Румъния. В последния момент заради ситуацията с коронавируса в Италия участието си отмени министър Луиджи ди Майо.

Представителите на Европейската комисия потвърдиха, че стоят зад мнението си, че трябва да започнат преговори за присъединяване с Република Северна Македония и Република Албания и това ще бъде и заключението от годишните доклади за напредъка на страните, които ще бъдат публикувани другата седмица.

“Европейското членство е най-силният стимул за вътрешни реформи, както и за гарантиране на мира, стабилността, сигурността и просперитета на Западните Балкани - се казва в заключителната декларация на срещата. - Като изтъкваме важността разширяването на ЕС да продължава да стои сред топ приоритетите на Съюза, припомняйки декларацията от Срещата в Загреб през 2000 г., дневния ред от Солун 2003, декларацията след Срещата на върха ЕС-Западни Балкани в София от 2018 година и дневния ред от София 2018, отново подчертаваме, че обединението на Европа няма да е пълно без присъединяването на страните от региона в Европейския съюз.”

Участниците приветстваха още инициативите в рамките на Берлинския процес, който тази година се председателства от България и от Република Северна Македония.

Редактор: