Властите призовават възможно най-малко да се ползва общественият транспорт

Великобритания започва от днес първи етап от смекчаването на карантинните мерки. Това става на фона на данните за тежката цена на пандемията. Само за март, британската икономика се е свила с 5,8% - най-големият месечен спад от 1997г. насам.

От днес на британците е разрешено да излизат неограничен брой пъти, както пеша, така и с авотомобил, включително до отдалечени места за отдих, до обществени паркове и плажове. Хората, които живеят заедно, ще могат да прекарват време на открито със свои познати, приятели или роднини, които живеят на друг адрес. Разрешават се обаче среща само между двама души, при това на 2 метра разстояние един от друг. Засега облекченията ще важат само в Англия, но не и в Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.

„Наблюдаваме внимателно какво се случва в други страни и е показателно, че в някои от тях, където са въведени облекчения, броят на заразените отново се увеличава. Това е много ясно предупреждение за нас да не предприемаме твърде бързи или безразсъдни действия. Надявам се, че хората в страната разбират това“, заяви Борис Джонсън.

От кога можем да очакваме границите да се отворят и да падне карантинирането?

Властите призовават възможно най-малко да се ползва общественият транспорт, като се предпочита придвижване пеша, с велосипед или личен транспорт. Всички, пристигащи в страната ще бъдат поставяни под карантина за две седмици. Оказва се обаче, че пандемията е оставила жесток отпечатък върху британската икономика.

„Както знаете, рецесия имаме, когато са налице две тримесечия на спад на Брутния вътрешен продукт. Свидетели сме на такъв период и то само с няколко дни под въздействито на коронавируса. Затова е много вероятно британската икономика да изпадне в тежка рецесия тази година“, каза министърът на финансите на Великобритания Риши Сунак.

Само през март, свиването на икономиката е с близо 6 на сто. За сравнение, по време на кризата от 2007 и 2008 спадът е бил с 6,9 на сто, но в рамките на период от 13 месеца. Мярката за запазване на работни места, огласена от финансовото министерство през март, се очаква да струва на правителството около 14 милиарда лири месечно. А бюджетният дефицит вероятно ще бъде 10 пъти по-висок, отколкото сочеха прогнозите преди пандемията.

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

Редактор: Тони Господинов