Депутатите решиха тарифите да се запазят такива, каквито са днес
Депутатите решиха приетият в сряда мораториум върху цените на тока, парното и водата да важи от 16 декември до 31 март. Той влиза в сила след обнародването му в "Държавен вестник". Цените се замразяват на нивата към днешна дата, а не както беше прието вчера - на стойностите от 1 януари. Вече има и план как да се задържат цените след края на мораториума.
Депутатите гласуват за колко време замразяват тарифите на тока, парното и водата
Втори ден депутатите се караха трябва ли да има мораториум върху цените на тока, водата и парното. Решението за това взеха още вчера, но днес трябваше то да бъде доизчистено. Споровете продължиха 3 часа. Решението е до края на март да останат сега действащите цени. Опозицията в лицето на ГЕРБ и ДПС не хареса промените, не участва в гласуването, обвини управляващите в лобизъм и в това, че създават енергийна криза.
24 часа след като приеха мораториума, депутатите го пренаписаха. Първо му сложиха крайна дата – 31 март 2022 г. А след това смениха и цените, които замразяват. Не старите от 1 януари тази година, а действащите в момента.
„Ако оставим решението от вчера, това може да се тълкува като изменение на цените със задна дата, което е извън нашите правомощия”, заяви Петър Куленски от „Продължаваме Промяната”.
Депутатите замразиха цените на тока, парното и водата, кабинетът поиска корекции (ОБЗОР)
Като автори на първия мораториум, ГЕРБ се ядосаха на промените и поискаха в парламента веднага да дойде енергийният министър.
Мъглата се раздуха. Стана ясно, че през тези три месеца те ще мислят за мерки. Аз питам има ли някакво отношение правителството към този въпрос, министър-председателят, министърът на енергетиката? Питам защо поне Лена Бориславова не дойде и да каже каква е тяхната концепция по въпроса. Тези неща не се правят във временна комисия. Те засягат всички български граждани. На второ място – не може така с лека ръка да правим мерки. Виждам как се приемат мораториуми и на следващия ден се променят. Кой ще носи отговорност за тези мерки? Временната комисия? Виждаме и друго – тръгнали сте след БСП. БСП могат да ви докарат само до някакъв фалит. И вчера бяхме обвинени, че едва ли не ние сме измисли мораториума. Слушахме господин Гьоков, слушахме Нинова и предложихме това, което те казват. И вие всички го приехте. После госпожа Лена Бориславова излезе и ви каза, че сте некомпетентни. Днес се предлага друго, което е сходно, но пак не се знае какво ще се прави”, заяви Тома Биков и призова министърът на енергетиката да дойде в Народното събрание и да каже какви мерки смята да предложи правителството.
„Припомням, че правителството е на два дни. Какво искате от министър на два дни? Дайте му време да си влезе в правомощията си напълно и когато се обяснявате, че ще дадете възможност на правителството, наистина го направете”, призова Любомир Каримански от „Има такъв народ”. На ГЕРБ се ядосаха и от БСП.
От БСП се включиха в дебата с критики. Не към решението, а към ГЕРБ.
„Учудвам се на вашата наглост в ситуацията, в която докарахте държавата - бизнесът да не може да си плаща сметките. Вие доведохте държавата до фалит”, заяви председателят на ПГ на левицата Георги Свиленски.
Новият ден не промени позицията на ДПС. Които останаха против замразяването на цените.
„С думата мораториум свалихте държавата до бананова република. До вчера беше ценова криза, вече е енергийна криза. Мораториум значи, че си се предал. От тази ситуация има поне 17 изхода още”, заяви Рамадан Аталай от ДПС.
Чуха се опасения, че са замесени и бизнес интереси.
„В тази зала има поне 160 народни представители, които имат бизнес интереси във ВЕИ-та”, заяви Цончо Ганев от „Възраждане”.
„Който няма участие във ВЕИ, да стане прав”, призова Манол Генов от БСП.
А след като си седнаха по местата, депутатите взеха и окончателно решение - мораториум ще има.
„Прие се лобитски текст в полза на ВЕИ сектора. Това е колапс за българската икономика и удар за джоба на всяко българско семейство”, заяви Александър Иванов от ГЕРБ-СДС.
„Има и лобитски интереси на ВЕИ-тата. Наблюдаваме продължение с главно П на порочните практики на ГЕРБ от последните 12 години, а промяната с главно П е към по-лошо и по-лошо”, заяви Мустафа Карадайъ от ДПС.
Така след два дни дебати и няколко редакции – цените на тока, водата и парното остават замразени.
„След днешния парламентарен ден обявете коледна ваканция, вие решете за колко време. Съберете се след това на Боровец, коалицията, Министерския съвет и прочетете Конституцията, закона за енергетиката, правилника на НС, за да вземете решение как ще управлявате и взимате решения. Свикайте ни отново, когато имате яснота как ще ни управлявате”, предложи Любен Дилов – син.
Депутатите продължиха работата си с обсъждане на правилника, по който ще работят. Появиха се интересни предложения, като например това народните представители да не получават заплатите си по банков път, а в плик. Засегнато беше и предложението за въвеждане на зелен сертификат за депутатите. Тема, която скарва народните представители за пореден път.
Повече гледайте във видеото.
ВСИЧКО ЗА НОВАТА ВЛАСТ ЧЕТЕТЕ ТУК
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.