Това е първият неуспех при изстрелване от 2003 г.

Японска ракета се самовзриви след неуспешно изстрелване, предадоха АФП и ДПА. Японската космическа агенция е изпратила заповед за самоунищожение на ракетата „Епсилон-6“. Това е първият неуспех при изстрелване от 2003 г.  Тогава Япония направи неуспешен опит с ракета H2-A, която трябваше да изстреля сателити, предназначени за наблюдение на Северна Корея.

Според представител на японската космическа агенция, интервюиран по местната телевизия Ти Би Ес, полетът на ракетата не е бил достатъчно сигурен. Поради риска от разбиване в земята тя е представлявала потенциална опасност.

Заповедта за самоунищожение е мярка за избягване на инцидента. До ракетата е изпратен сигнал. Това е шесто изстрелване на ракета „Епсилон“. Този тип ракети са с твърдо гориво и без хора на борда. Изстрелването им започна през 2013 г. 

„Вдъхновяващи момичета": Разговор с първата европейка - командир на МКС (ВИДЕО)

"Епсилон 6" е транспортирал японски сателит на име "RAISE-3", който е трябвало да остане в орбитата на Земята в продължение на най-малко една година с цел правене на опити. На борда на взривената ракета е имало и осем микросателита.

Сателитите са разработени от частна фирма и университети. 

Президентът на японската космическа агенция Хироши Ямакава се извини за неуспеха в сряда, декларирайки, че агенцията е изключително разочарована от факта, че не е отговорила на очакванията на японския народ. "Ще концентрираме всичките си усилия за установяване на причината и взимане на мерки, така че това да не се повтори", каза той.

Според космическия център в Учинура, префектура Кагошима в Югозападна Япония, директната връзка с изстрелването е била прекратена. Сигналът за самоунищожение е изпратен към ракетата по-малко от 10 минути след излитането поради аномалии в позиционирането, обяви Ясухиро Фуно от японската космическа агенция, който е начело на проекта.

Заснеха удара на космическия апарат ДАРТ с астероида Диморфос (ВИДЕО)

По време на пресконференция Фуно обясни, че техническите проблеми са били засечени преди третия и последния етап на изстрелването, точно в момента, когато последният тласкач е бил на точката на запалване. "Наредихме унищожение на ракетата, тъй като при неуспех да я разположим в предварително зададената орбита, не бихме могли да знаем къде ще отиде." При подобен сценарий е възможно неконтролирано падане на ракетата с произтичащата от това опасност. 

След самовзривяването парчетата от ракетата са паднали в морето, на изток от Филипините, уточни Фуно.

Телескопът "Джеймс Уеб" засне пръстените на Нептун (СНИМКИ)

Япония е сред държавите, разполагащи с цивилна и военна космическа програма. Страната периодично изпраща астронавти в Международната космическа станция.  Японецът Коичи Ваката е  вновия екипаж, присъединили се към Международната космическа станция с космическия кораб на американската компания "СпейсЕкс".

Ракетата е с височина 26 м и с тегло 95 тона. Тя е по-малка от предишния японски модел с течно гориво.  Предишният модел „М-V” с твърдо гориво беше изваден от употреба през 2006 г. заради твърде високата му цена.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Станимира Шикова
Източник: БТА