ЕС започна най-мащабната си мисия за подготовка на 15 000 украински военни

В парламента на Хърватия отхвърлиха предложението на тяхното правителство за обучение на украински войници по програма на Европейския съюз, съобщи БГНЕС.

Европейският съюз започна най-голямата си мисия за военно обучение, чиято цел е да подготви първоначално 15 000 украински войници в няколко държави-членки.

Участието в мисията, която има за цел да подкрепи борбата на Киев срещу Русия, раздели политиците в Хърватия, която е членка на ЕС и НАТО.

България се включва в тренировъчната военна мисия на ЕС за подпомагане на Украйна

Президентът Зоран Миланович неведнъж е заявявал, че е против, и е твърдял, че това ще "въвлече Хърватия във войната повече, отколкото е необходимо".

"Това би означавало войната да се пренесе в Хърватия", заяви през октомври Миланович. Макар и с ограничени правомощия, той е главнокомандващ въоръжените сили на страната.

Изявленията на президента накараха консервативния премиер Андрей Пленкович, чието правителство подкрепи предложението за обучение, да го обвини в "проруски възгледи". Заради разногласията правителството подложи въпроса на гласуване в парламента в петък.

Решението за това дали около 100 украински войници ще бъдат обучавани в Хърватия е "избор между Украйна и режима на (руския президент Владимир) Путин", заяви Пленкович преди гласуването.

Предложението бе подкрепено само от 97 депутати - това е по-малко от необходимите две трети, за да бъде прието. Днешното решение е сериозен удар към имиджа на премиера.

Депутатите от опозицията, които се противопоставиха на този ход, твърдят, че той ще превърне Хърватия в "мишена" за Русия.

Близо 60 % от хърватите са против обучението на украински войници в страната им, а около една трета са "за", показва проучване, проведено по-рано този месец.

Според решението на ЕС основният център на Мисията на ЕС за военна помощ (EUMAM) ще бъде създаден в Полша, а вторичният щаб ще бъде в Германия. Мисията е създадена за първоначален период от две години и се очаква да струва около 60 млн. евро годишно.

Парите идват от Европейския механизъм за мир на блока - фонд, който е силно натоварен, тъй като се използва за покриване на разходите за доставки на оръжие от членове на ЕС за Украйна.

Припомняме, министрите от служебния кабинет на Гълъб Донев на 9 ноември приеха решение, с което декларират готовността на България за принос към мисията на ЕС за подпомагане на Украйна (EU МАМ).

България се включва в мисия за обучение на украински военни

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Весела Веселинова