Не навсякъде ще се стигне до санитарна сеч, обясни зам.-министър Мирослав Маринов

Стотици декари иглолистни гори в Източните Родопи са поразени от нов вид зараза, като голяма част от дърветата вече са изсъхнали. Оглед на място направиха представители на Министерството на земеделието и горите заедно с лесовъди в околностите на Хисаря, където се намират едни от засегнатите горски масиви.

Новата зараза е вид гъба, която атакува изкуствено залесените преди повече от половин век площи с бял и черен бор. Над 1,5 млн. декара са боровите гори, създадени за да предпазват от наводнения. За да бъдат спасени горите, ще се наложи и санитарна сеч. 

„Този фитопатоген напада боровите гори извън тяхното разпространение. Те са залесени там като борба с ерозията или ограничаване на климатичните промени”. Това каза директор на лесозащитна станция Пловдив Пенчо Дерменджиев.

Тази гъба действа върху отслабнали дървета. Тя се проявява като изсъхнали върхове на дърветата. Тя зимува в шишарките. Основната причина за този патоген са сухите лета. Често дърветата сами преодоляват този патоген, допълни Дерменджиев.

Заради наводненията в Германия: Жена прекара два дни в короната на дърво

Зам.-министърът на земеделието и горите Мирослав Маринов обясни, че мерките за справяне с това заболяване ще бъдат наблюдение – за всяко място ще бъде взето конкретно решение. Пловдив, Стара Загора и Сливен – там са най-засегнатите територии. Не навсякъде ще се стигне до санитарна сеч, допълни Маринов.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Весела Веселинова