Снимка: БТА/Видео:"Ройтерс"
Количеството подпочвена вода може да покрие цялата планета с дълбочина между 1 и 2 км
Изследователи откриха доказателства за наличието на голям резервоар с вода във вътрешността на Марс - достатъчно, за да запълни океаните на повърхността на планетата, съобщава "Прес асосиейшън"/ДПА.
По данни от спускаемия апарат на НАСА "ИнСайт" учените изчислиха, че количеството подпочвена вода може да покрие целия Марс с дълбочина между един и два километра. Резервоарът обаче едва ли ще бъде от голяма полза за снабдяване на бъдеща колония на Марс.
Учени искат да затоплят Марс чрез улавящ топлината "брокат"
Водата е в малки пукнатини и пори в скала по средата на марсианската кора, между 11,5 и 20 километра под повърхността. Дори на Земята сондаж с дълбочина километър е предизвикателство.
New study using data from NASA's Mars InSight lander shows evidence of liquid water far below planet's surface, advancing search for life there, showing what might have happened to its ancient oceanshttps://t.co/06S5QL4q7r
— Daily Sabah (@DailySabah) August 13, 2024
Васан Райт, асистент в Института по океанография "Скрипс" на Калифорнийския университет в Сан Диего, казва: "Опознаването на водния цикъл на Марс е от решаващо значение за разбирането на еволюцията на климата и повърхността. Важно е да се определи къде и колко вода има".
Колко време продължава пътуването до Луната
Mars hides an ocean's worth of water beneath its surface, discovered by NASA’s InSight lander. Buried miles deep, this water could reshape our understanding of the Red Planet. 🌊 #Mars #SpaceExploration https://t.co/1v3jrE8wJg
— Discover Magazine (@DiscoverMag) August 12, 2024
Учените са изпратили много сонди и спускаеми апарати на Марс, за да разберат какво се е случило с водата, която е била на планетата преди около три милиарда години, както и съществувал ли е живот на планетата. Според експертите откритията означават, че голяма част от водата не е отишла в Космоса, а се е филтрирала надолу в кората.
Изследователите са използвали данни, събрани от "ИнСайт" по време на четиригодишна мисия, завършила през 2022 г.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase