Снимка: БТА
В страната гледат на бъдещето с надежда, но и с много страхове
Падането на режима в Сирия! Владимир Путин лично е взел решението да даде политическо убежище на Башар Асад. Бившият сирийски диктатор пристигна в Русия, след като избяга от бунта срещу режима му у дома.
Един от очевидните въпроси, които възникват, е какво ще стане с големите руски военни бази в Сирия. В Тартус има военноморска база. А южно от Латакия военновъздушна база. Русия ги използваше не само, за да помага на Башар Асад. Те са плацдарм за официалните и неофициални мисии на Русия в няколко страни в Африка. Днес Кремъл уклончиво каза, че е рано да се определи какво ще е бъдещето им. И заплаши, че ще има сериозен отговор, ако бъдат атакувани.
След като бунтовниците превзеха Дамаск: Башар Асад получи убежище в Русия
Ден след превземането на столицата Дамаск знамето на сирийските бунтовници се развя и над посолството на страната в Москва. Новият флаг беше издигнат с радостни възгласи и песни от терасата на дипломатическата мисия.
След 53 години управление на фамилията Асад, за Сирия започва нова епоха. Заедно с ентусиазма от падането на диктатора, идват и опасенията за бъдещето на страната.
Какво следва за Сирия? Въпрос, на който едва ли някой може да отговори днес. Едно е ясно - милионите сирийци, които мразеха режима, могат да празнуват. Поне засега.
„Имат правото да се радват на този момент, който чакат от много време. Сега могат да почетат тези, които режимът уби несправедливо. Да върнат свободата на тези, които бяха задържани и тормозени”, коментира Бадер Ал Саиф, анализатор на Близкия Изток от „Чатъм хаус”.
Освобождаването на политическите затворници е нещо, което фокусира голямо внимание. Стотици сирийци отидоха до затворите да търсят свои роднини. Правозащитни организации изчисляват, че само в годините на гражданската война, режимът е убил 40 000 души без съд и присъда. От ООН казват, че това не трябва да остане без последствия.
„Научили сме от толкова много случаи по света, че ако не бъдат решени проблемите с понасяне на отговорност, ще имаме проблеми в бъдеще”, коментира Фолкер Тюрк, комисар на ООН за човешките права.
Режимът в Сирия падна: Башар Асад е избягал от Дамаск
Но кой ще ръководи процеса на търсене на отговорност? Кой ще ръководи страната като цяло? В лицето на бунта, който свали Асад, се превърна Абу Мохамед Ал Джолани. Той беше посрещнат като рок звезда в Омаядската джамия в Дамаск. С подстригана брада и без чалмата, днес Джулани повече прилича на Фидел Кастро, отколкото на своя ментор - бившия емир на „Ислямска държава” Абу Бакр ал Багдади.
„Тази победа, братя мои, е нова глава в историята на цялата ислямска нация. Повратна точка за религията. Колко опасности избегнахме? Асад предаде Сирия на иранските амбиции, разпространи сектантското делени и потопи страната в корупция”, заяви Абу Мохамед Ал Джолани, лидер на „Тахрир ал Шам”.
Джолани казва, че не е подкрепян отвън. Но преди няколко години изглеждаше така. В Сирия го изпраща „Ислямска държава”. Той има спорове с организацията, къса с ИДИЛ и се съюзява с други терористи – „Ал Кайда”.
Джолани не отрича това минало. Но твърди, че вече има опит и знае какво е необходимо. Смяната на имиджа започва преди няколко години. В интервю за американската медия PBS от 2021 г. Джолани е в костюм и говори за реформи. Проблемът е, че докато обещанията за нов път засега са само думи, терористичната му дейност са доказани дела. А проблемите в управлението на 25-милионната Сирия са наболели от ден първи. Това са хора, които чакат на опашка за хляб днес в Дамаск. А на няколко пресечки от там е опашка за газ за домакински нужди.