Снимка: iStock, илюстративна
Те са за различни онкологични заболявания и намаляване на холестерола
За последните две години над 300 лекарства са с прекратени разрешения за употреба в България. Те са за различни онкологични заболявания, намаляване на холестерола и др., а някои от тях нямат алтернатива. Това представлява сериозен риск за здравето на пациентите, които се нуждаят от тях.
Само за 2024 г. е прекратен достъпът до 152 медикамента. Въпреки че данните на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) отчитат спад в последните години, От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства определят тенденцията като притеснителна.
БЛС: Категорично против сме въвеждането на само електронни рецепти
"Това са медикаменти, които най-често провокират недостиг. Затова ние алармираме институциите постоянно – че се дължи на процесите на изтегляне на лекарствата постоянно от България и апелираме за по-голям внос. Притеснителното е, че информацията за това, че е преустановена доставката или продажбите на тези лекарства трудно достига до лекарите", обясни изпълнителният директор на Българска асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова.
Най-голям брой от липсващите медикаменти са за онкологични заболявания и за намаляване на холестерола. Броят на сигналите за изчезващи продукти се покачва, потвърждават и от Сдружението за развитие на българското здравеопазване.
"Имаме много сигнали от пациентии, че липсва едно от основните лекарства за ревматоиден артрит. То се използва и в онкологията. Имаше алтернативна инжекционна форма, но тя е по-скъпа и доколкото разбирам, започва да изчезва от аптеките", посочи председателят на УС на Сдружение за развитие на българското здравеопазване Боряна Ботева.
Фармацевтите отрекоха информацията за изцяло електронни рецепти от 1 април
Експертите твърдят, че ако изчезващо лекарство няма аналог на българския пазар, закупуването на медикамент от чужбина би струвало скъпо.
"Проблемът е в цялостната лекарствена политика, защото системата е свръхрегулирана и съответно има механизъм за гарантиране на бюджет на Здравната каса. Нормално е фирмите да изтеглят своите лекарства", обясни още Ботева.
Поради тази причина от Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства разработват приложение, което показва кои лекарства са с преустановени доставки.
Проверка на NOVA: Кои лекарства изчезнаха от аптеките
Повече информация за на продажбите на различни лекарствени продукти може да бъде намерена на официалната страница на Изпълнителната агенция по лекарствата.
Репортер: Рая Ваташка
Редактор: Цветина Петкова