Снимка: iStock
Според проф. Валентин Казанджиев най-уязвими за черешите, прасковите и ябълките
Неочакваният сняг нарушава циклите на растеж на растенията, причинява щети от замръзване, което от своя страна забавя цъфтежа и застрашава добивите от култури.
„Досега се считаше за аномалия, но през последните 5-6 години се оформя като правило да има топли зими. Овошките биват „излъгани” и тяхното развитие да започне още през февруари. Когато настъпи март и април времето рязко застудява и завалява сняг”, коментира агрометеорологът от НИМХ проф. Валентин Казанджиев в студиото на предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS.
Компенсират земеделците заради измръзналите овошки
По негови думи това води до големи щети при овошките. „Чрез покривни мрежи и химически препарати растенията могат да оцелеят”, добави проф. Казанджиев.
Според него е нужно да бъдат отделяни повече средства за агрометеорологията, за да се създадат възможно най-ефективните технологии за опазване на растенията.
„Най-уязвимите овощни видове от студовете са черешите, прасковите и ябълките. Трябва да можем да убедим земеделците, че ако променят датите и земеделското застраховане започва не в края на април, а в края на март, то тогава ще получават много по-високи доходи и печалби за своята продукция”, обясни проф. Казанджиев.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Виктория ГетоваПоследвайте ни