Това сочи ново проучване

Учени разкриха, че водораслите са били използвана от хората за множество цели в продължение на повече от 180 000 години, съобщават phys.org и БТА. Археологически данни сочат, че когато хомо сапиенс е мигрирал от Африка, той неизбежно е започнал да използва морските треви - цъфтящи растения, еволюирали, за да обитават плитки крайбрежни среди, които образуват подводни ливади.

Наскоро публикуваното изследване събира исторически доказателства от цял свят, разкривайки, че морската трева от хилядолетия е осигурявала на хората храна, строителни материали, лекарства и др.

Според учените най-ранното познато използване на водорасли датира отпреди около 180 000 години. Изследователи са открили в палеолитни пещери във Франция миниатюрни охлюви, които някога са били прилепнали към морската трева. Техният размер е бил много малък и са били пренесени с тревата от неандерталци, като тя е била използвана за постеля. 

Водорасли в менютата на топ ресторанти в Чили (ВИДЕО)

Преди около 6000 години жителите на Източна Арабия са използвали водорасли, за да ловуват зайци, казват още учените. Преди около 12 000 години някои от първите човешки култури в Северна Америка са събирали и консумирали семена от вид морска трева. Тези семена са били смилани в брашно, използвано за хляб.

Морската трева има специални листа, които понасят солеността на водата и периодите на излагане на слънце. Това я прави и полезна за консумация. След като изсъхнат, листата на морската трева са относително устойчиви на влага и гниене. Тези свойства вероятно са открити от древните хора при изследването на растенията за различни цели. Цивилизациите от бронзовата епоха са използвали водорасли в строителството на сгради, като са подсилвали кирпичите от кал с нея. Анализ разкрива по-добри топлинни свойства на тухлите с морска трева в сравнение с тези, направени с други растителни влакна. Възможно е тези свойства да са били причината първите хора да използват морската трева за постеля, а през 16-ти век матраците с пълнеж от морска трева са били ценени заради устойчивостта им на вредители.

 

 

 

 

 

 

Редактор: Ина Григорова
Източник: Анна Владимирова, БТА